Głównym celem magazynu jest składowanie dóbr materialnych czyli inaczej mówiąc zapasów które w danym momencie są wyłączone z użycia. Jedną z najważniejszych funkcji jakie pełnią jest zapewnienie płynnej dostępności zapasów oraz utrzymanie ich w należytym stanie. Wszystkie magazyny pomimo przestronności ,aby prawidłowo spełniały swoją funkcję potrzebują systemu regałów wysokiego składowania.

Systemy wysokiego składowania służą do jak najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni magazynowej. Dlatego też regały wspornikowe ,półkowe ,dłużycowe ,paletowe stanowią jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia większości magazynów ,hal produkcyjnych czy firm logistycznych. Hale produkcyjne i magazynujące towary często zajmują się zupełnie odmiennymi branżami dlatego też wymagają specjalnego dostosowania wszystkich elementów pod potrzeby własnej działalności. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni magazynowej optymalizuje koszty logistyczne jednocześnie usprawniając wszelkie procesy związane z obszarem logistyki. Właściwie zaprojektowany system wysokiego składowania ułatwia dostęp do towarów oraz skraca czas ich lokalizacji. Magazyny jako miejsce gromadzenia zapasów bardzo często znajdują się blisko hal produkcyjnych ,warsztatów czy nawet hiper marketów. Idąc tym tokiem myślenia obiekty te również potrzebują specjalistycznych mebli i urządzeń przeznaczonych do składowania ,pracy lub ekspozycji towarów.

 

furniture-304620_640Funkcjonalne wyposażenie magazynu

Prawidłowy wybór wyposażenia magazynu w odpowiednie meble specjalistyczne oraz urządzenia służące do składowania uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj magazynu oraz magazynowanych zapasów,ich rotacji oraz sposobu przemieszania. Do składowania mniejszych elementów wystarczające mogą okazać się zwykłe regały półkowe i magazynowe. Natomiast gdy do czynienia mamy z asortymentem składowanym na paletach konieczne będzie zastosowanie innego rozwiązania. W przypadku tym efektywną i funkcjonalną opcją będą regały paletowe. Przeznaczone do magazynowania towarów na paletach doskonale nadają się do składowania dużej ilości dóbr materialnych. Dodatkowym atutem regałów paletowych jest to ,że zapewniają oddzielny dostęp do każdej z palet. Magazyny oraz hale produkcyjne w zależności od swojego charakteru ,do optymalnego wykorzystania przestrzeni często wymagają również budowy dodatkowych kondygnacji lub pięter. Konstrukcje takie jak antresole i podesty magazynowe będą odpowiednim rozwiązaniem dającym dodatkowo możliwość modyfikacji już istniejących konstrukcji. Niezależnie od tego czy są to dodatkowe regały służące do składowania czy wielopoziomowy system podłóg. Regały dłużycowe będą się z kolei doskonale nadawać do składowania takich materiałów jak rury, deski czy płyty. Kolejnym ważnym elementem usprawniającym prawidłowe funkcjonowanie magazynów i warsztatów są wszelkie urządzenia pomocnicze takie jak wózki elektryczne. Można wyróżnić cztery typy wózków elektrycznych i należą do nich : platformowe, podnośnikowe ,paletowe ,taczkowe . Wózki magazynowe są niezbędnym elementem wyposażenia magazynów i służą do wewnątrz magazynowego transportu towarów.

 

box-159302_640Uzupełnienie wyposażenia w niezbędne elementy

Prawidłowe urządzenie magazynów ,warsztatów czy hal produkcyjnych to także wiele innych elementów wyposażenia które znajdują zastosowanie także w odmiennych branżach. Obiekty te zatrudniają zazwyczaj bardzo pokaźną liczbę osób które muszą mieć stworzone odpowiednie warunki do prawidłowego przebiegu pracy. Stanowiska montażowe muszą być zaopatrzone w takie rzeczy jak szafy narzędziowe ,stoły i wózki oraz inne meble warsztatowe. Miejsca pracy powinny być również zaopatrzone w szatnie zawierające szafy metalowe służące do przechowywania odzieży pracowników.

 


 

counter-575935_640Więcej:

 


 

bookcase-575818_640Inne zastosowanie mebli metalowych

Meble metalowe znajdują zastosowanie nie tylko w wyżej wymienionych obiektach.

Metalowe elementy takie jak:

  • regały biurowe ,
  • szafy bhp,
  • szafki szkole

można znaleźć w wielu miejscach a szkoły ,warsztaty ,laboratoria to tylko nieliczne z nich.