Rękawice w medycynie, czym się różnią?

 

Branża medyczna często korzysta ze środków utrzymania higieny. Nie chodzi tutaj jedynie o płyny dezynfekcyjne, ale też o tę barierę mechaniczną przeciwko drobnoustrojom jaką są rękawice medyczne. Rynek medyczny obfituje w różne wersje, kolory i materiały z których zostają wykonane, najbardziej popularne są te lateksowe lub silikonowe.

Jak korzystnie wybrać rękawiczki medyczne?

rękawice medyczneWybierając rękawiczki medyczne nie możemy kierować się jedynie ich ceną. Zwykle do tych najtańszych należą rękawice medyczne lateksowe pudrowe – znaczy to że ich wewnętrzna powierzchnia poryta jest pudrem. Utrudnia to znacznie pracę, w szczególności  podczas procedur chirurgicznych, które trwają często do kilku lub kilkunastu godzin. Dłonie chirurga pocą się, a w interakcji z pudrem z rękawiczek tworzy się „sok rękawiczkowy”, który utrudnia znacznie pracę, utrudnia manipulacje i precyzyjność ruchów. Dodatkowo może on dostać się do rany i ją zakazić. Rękawiczki lateksowe cienkie są też nietrwałe , uciążliwe przy nakładaniu i ulegające uszkodzeniom Najlepiej wybierać rękawice medyczne lateksowe bezpudrowe średniej grubości. Dostępne są one w różnych kolorach a ich cena jest mniej więcej wypośrodkowana. Są proste w zakładaniu i nie tak łatwo ulegają uszkodzeniom. Rękawice medyczne to tylko małe ogniwo w procesie leczenia, lecz niezmiernie ważne , ponieważ gdy jego zabraknie może to doprowadzić do tragicznych skutków.

Podsumowując, wybierając rękawice medyczne nie sugerujmy się wyłącznie niskim kosztem. Podczas wyboru warto postawić na funkcjonalność i wygodę.  W pracy lekarza czy to medycyny ludzkiej, czy to weterynaryjnej nie ma miejsca na dyskomfort lub problemy z manipulacją narzędziami podczas trwającego zabiegu. Dlatego warto postawić na jakość i niezawodność.