Remontowanie i renowacja domu to zabiegi kluczowe, jeśli budynek ma być użyteczny i bezpieczny przez wiele lat. Metody, jakie stosuje się w trakcie tego rodzaju prac, różnią się w zależności od tego jaki materiał został użyty do budowy domu. Pojawia się więc pytanie kupując dom drewniany lub murowany, który jest tańszy do odnowienia?

Dom drewniany – remont domu drewnianego

remont domu drewnianegoWbrew powszechnej opinii domy drewniane są bardzo trwałe i mogą służyć swoim użytkownikom przez wiele lat. Oczywiście, o ile są one odpowiednio zabezpieczone i poddawane regularnej konserwacji. Podstawę prac remontowych stanowi oczyszczanie ścian. W domu drewnianym zabieg ten polega na: (w przypadku mniej zniszczonych elementów) obdarciu uszkodzonej warstwy drewna, aż do zdrowego tworzywa i ponownym zabezpieczenia go. Jeśli jednak próchnienie jest już bardzo zaawansowane wówczas należy usunąć całe fragmenty. W tego rodzaju domach często również prac konserwacyjnych wymaga sufit. W zależności od stopnia uszkodzeń deski sufitowe można odnowić lub wymienić na nowe. W przypadku drewnianego domu, a zwłaszcza starego, duży problem stanowią zazwyczaj okna i drzwi. Wykonane lata temu mają już na sobie widocznie odciśnięte ślady czasu, a ich przepuszczalność zdecydowanie wzrosła, co sprawia, że komfort cieplny takiego domu jest dość niski. Dostosowanie nowych okien do tego rodzaju budynków jest zwykle dość trudne, dlatego zazwyczaj okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonanie nowych okien i drzwi na zamówienie. Tego typu prace są najczęściej przeprowadzanymi pracami w trakcie renowacji drewnianego domu.

Jeszcze remont czy już przebudowa domu drewnianego?

firma budowlanaDopiero co zakupiony stary drewniany dom często wymaga wiele pracy przy odnowieniu. Czasami nakład wykonanych prac jest tak duży, że właściwie można już mówić o jego przebudowie, a nie samym remoncie. Jeśli drewno do budowy domu nie było odpowiednio konserwowane a renowacje nie były przeprowadzane terminowo, może się okazać, że do wymiany jest cały sufit, posadzka, a nawet i niekiedy trzeba wstawić całkowicie nowe ściany. Podjęcie się tego rodzaju prac bardzo często całkowicie zmienia wygląd i charakter domu, także ze starego klimatu zostaje już niewiele. Przebudowa domu wiąże się nie tylko z pracami mającymi poprawić stan domu, ale także decydujemy się na nią w momentach, w których dom nie spełnia naszych oczekiwań. Zwykle pod uwagę brany jest metraż, wówczas owa przebudowa wiąże się z powiększeniem przestrzeni domowej.

Remont domu murowanego – osuszanie budynku, malowanie

osuszanie budynkuNajwiększy problem w domach murowanych to wilgoć. Większość prac renowacyjnych prowadzonych w tego rodzaju budownictwie, wiąże się właśnie z działaniami mającymi na celu osuszenie budynku. Zawilgocenie budynku to nie tylko duży problem, jeśli chodzi o trwałość i wytrzymałość domu, ale także jest to duże zagrożenie dla domowników. Rozwijające się grzyby i pleśń w takich domach są szkodliwe dla zdrowie. Obecnie osuszenie takiego domu nie jest rzeczą trudną i nie wymaga nawet odkopywania fundamentów. Przy zastosowaniu iniekcji można w sposób szybki i mało inwazyjny usunąć wilgoć. Po przeprowadzeniu tego typu prac trzeba jeszcze odnowić wnętrze, w którym przeprowadzane było osuszanie. Zazwyczaj w skład takich prac wchodzi:

  • gipsowanie
  • szlifowanie
  • malowanie

ścian i sufitu, a czasami także konieczna jest wymiana podłogi. Tego typu zabiegi renowacyjne nie trwają zbyt długo i dają dobre rezultaty. Dom odnowiony w taki sposób jest już całkowicie bezpieczny, jednak nie oznacza to, że są to wszystkie prace jakich może on wymagać, często okazuje się podobnie jak w przypadku drewnianego domu, że konieczna jest wymiana okien i drzwi, a także odświeżenie zewnętrznej elewacji.


Więcej porad:


Podsumowując:

Remont domu, czy to drewnianego, czy murowanego, wymaga zawsze sporo pracy i niesie za sobą spore koszty. To, który jest bardziej opłacalny, tak naprawdę zależy od tego w jakim stanie jest dom przeznaczony do renowacji. Ważne jest natomiast to, żeby do specyfiki danego domu dobrać odpowiedni rodzaj prac i właściwe metody