Wiele osób ma zamiar wybrać się na kilkudniową wyprawę rowerową po Polsce lub zagranicy. W tym celu najbardziej nadaje się rower turystyczny, który swoim wyposażeniem zapewni najbardziej wygodną jazdę na bardzo długiej trasie. Dzieje się tak, dzięki swojej odpowiedniej geometrii i podzespołom zaprojektowanym w ten sposób, aby długa jazda przebiegała możliwie w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Rower turystyczny zaprojektowany do przemierzania setek kilometrów

rower turystyczny męskiPierwszym podzespołem kojarzącym się z rowerem turystycznym jest bagażnik. To podstawowa i nieodzowna część roweru, która jest niezbędna do montażu sakw rowerowych. Dzięki bagażnikowi możliwe jest zamontowanie sakw różnego typu oraz różnej pojemności. Bagażniki turystyczne są wykonane z wysokiej jakości aluminium lub stali, w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy przez wiele kilometrów. Rower turystyczny męski powinien posiadać także odpowiedniej jakości koła, które są przeznaczone do jazdy pod dużym obciążeniem. W tym celu montuje się wzmacniane obręcze stożkowe, wykonane z aluminium oraz odpowiedniej jakości piasty, oraz szprychy. Dzięki temu koło nie podlega krzywieniu się podczas jazdy. W rowerach turystycznych stosowane są także różnego rodzaju elementy poprawiające komfort na długich trasach. Mogą do nich należeć mostki regulowane w pionie oraz lemondka, odciążająca plecy na prostych odcinkach.

Rowery turystyczne możemy podzielić na kilka kategorii. Znajdują się w nich rowery crossowe, które są przeznaczone na codzienne dojazdy do pracy. Istnieją także rowery trekkingowe, które mogą stanowić idealny środek do przemieszczania się po każdych drogach. Ostatnią kategorią są specjalistyczne rowery wyprawowe, które znajdują swoich zwolenników podczas dalekich podróży.