Rowerowa opona turystyczna i jej podstawowe rodzaje

 

Opony rowerowe i ich wybór to dylemat wielu rowerzystów, którzy zaczynają swoją przygodę z kolarstwem. Musimy wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów opon rowerowych, które są skonstruowane do użytku podczas jazdy po różnych nawierzchniach oraz z inną częstotliwością. Jakie opony możemy wybrać dla rowerzysty pokonującego dłuższe dystanse na rowerze trekkingowym?

Wytrzymała opona do roweru trekkingowego

opona rowerowa 28Jeżeli chcemy zakupić oponę, która swoją charakterystyką podczas jazdy, da nam możliwość pokonywania wielu nawierzchni, musimy zakupić wersję z wkładką antyprzebiciową. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że niespodziewane przecięcie czy wbicie się w oponę np. kolca akacji nie zburzy nam przyjemności z zaplanowanej wycieczki. Bieżnik, jaki może posiadać opona rowerowa 28 cali to kwestia indywidualna każdego rowerzysty. Jeżeli chcemy poruszać się po drogach utwardzonych i asfaltowych, wybierzmy oponę z mniej wykształconym bieżnikiem, który da nam zmniejszone opory toczenia. Gdy jednak nasza jazda będzie się częściej odbywać po szutrach, kupmy oponę na każdą nawierzchnię z bardziej zaznaczonymi klockami bieżnika. Da nam to lepszą trakcję na mniej ubitej nawierzchni. Kolejną ważną rzeczą, jaką mają opony trekkingowe, jest wzmocniona konstrukcja, która ma przeciwdziałać pękaniu i odkształcaniu gumy i oplotu podczas jazdy z sakwami rowerowymi. Występujące tam przeciążenia są łatwo neutralizowane poprzez grube ścianki boczne opony.

Opony trekkingowe renomowanych marek są przystosowane do pokonywania znacznych przebiegów zupełnie bezawaryjnie. Dzięki zwiększonej odporności na ścieranie oraz zastosowaniu odpowiedniej mieszanki gumy, taka opona nie zużywa się szybko i może być używana podczas wypraw rowerowych z torbami, sakwami i ekwipunkiem turystycznym.