Skuteczne wybielanie firanek

W każdym domu znajdziemy dekoracje, które mają na celu ocieplić atmosferę w domu i sprawić, że domownicy poczują się dobrze. Najczęściej w oknach znajdziemy firany, zasłony lub rolety, które pełnią wiele funkcji w ciągu dnia i nocy.

Czy firany mogą być zawsze śnieżnobiałe?

jak wybielić firankiWybierając się do sklepu z dekoracjami i przeróżnymi tekstyliami stosowanymi w oknach, znajdziemy najróżniejsze firanki w śnieżnobiałych odcieniach. Takie modele są najlepsze, gdyż nie zabierają dużo światła, a dzięki odpowiedniej fakturze, zabezpieczają domowników przez wzrokiem gapiów. Wieszając firankę w oknie, jest ona czysta i lekka, ale w miarę upływu czasu osiadają na niej wszelkie zanieczyszczenia, kurze, czy dym papierosowy, które powodują, że firany stają się pożółkłe i szare. Na taki problem nie zawsze pomaga zwykłe pranie w pralce, bo jedynie usunie zabrudzenia, ale ich nie wybieli. Jeżeli chcemy wiedzieć jak wybielić firanki, to najlepiej zapytać o metody naszych mam i babć. Są to powszechnie znane sposoby i bardzo tanie, gdyż wykorzystuje się do nich jedynie sól, sodę oczyszczoną, czy proszek do pieczenia. Oczywiście można także kupić specjalny środek chemiczny do wybielania firan, jednak jego cena z pewnością będzie wyższa niż cena soli, czy torebki proszku do pieczenia. W przypadku soli, należy ją wymieszać z wodą i zanurzyć w niej firanki na kilka godzin. Po upływie czasu, firanę trzeba wypłukać i wyprać. Dzięki takiemu sposobowi, szare firany stają się śnieżnobiałe i pachną świeżością.

Ponieważ wszystkie firanki są wykonane z delikatnych materiałów, to nie zaleca się ich prać w pralce. Lepiej wykonać ręczne pranie lub ewentualnie nastawić pralkę na delikatny program, żeby nie ryzykować uszkodzeń materiału. Do prania najlepiej stosować ciepłą wodę.