Skuteczne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Ogień jest jednym z najgroźniejszych żywiołów, który jest nieobliczalny. Potrafi strawić wszystko, dlatego też nic nie jest bezpieczne w jego obliczu. W ciągu kilku chwil może doszczętnie zniszczyć dowolny budynek, las czy łąkę.

Czy stal jest odporna na działanie ognia?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychPolskie prawo budowlane nakazuje zastosować w każdym budynku zabezpieczenia przed pożarem, w najskuteczniej formie. Wynika to z faktu, że budynki są konstruowane z różnych materiałów, które w odmienny sposób reagują na działanie ognia. Szczególnie ważne są zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych, gdyż pod względem wytrzymałości, jest ona najsłabsza. Stał, jak wiadomo w bardzo wysokich temperaturach się topi, zatem ogień jest dla niej wyjątkowo niebezpieczny. Jednakże jest ona często wykorzystywana z uwagi na swoje pozostałe właściwości i również cenę. W każdym mieście znajdziemy magazyn, biurowiec czy hale, które mają stalową konstrukcję. Jej zabezpieczenie jest bardzo ważnym elementem budowy, ponieważ w chwili zagrożenia może spowodować szybkie zawalenie się budynku. Zabezpieczenia przeciwpożarowe, przede wszystkim, się dzielą na  czynne i bierne, a jednoczesne ich zastosowanie gwarantuje najlepsze rezultaty. Mogą to być specjalne farby, które przy wysokiej temperaturze pęcznieją i tym samym chronią stal przed bezpośrednim kontaktem z ogniem. Równie dobrze mogą to być specjalne płyty, które izolują stalowe elementy przed szybkim wzrostem temperatury. Dzięki takim zabezpieczeniom, zyskujemy cenne minuty na ewakuację.

Co prawda, żadne zabezpieczenie przeciwpożarowe nie da stu procentowej ochrony przed ogniem, ale mogą one znacznie opóźnić lub nawet zapobiec szybkiemu lub dalszemu rozprzestrzenianiu. W takiej chwili liczą się minuty, które dają zabezpieczenia przeciwpożarowe.