Sposoby na wentylację i ciepło w domu

Sposób ogrzewania oraz wentylacji domu jest bardzo ważny. Obecnie na rynku istnieje wiele sposób na ogrzewanie domu i można w tym celu korzystać z wielu urządzeń. Także i istnieje wiele rodzajów paliwa, z którego można korzystać, aby wytworzyć ciepło.

Piece żeliwne wracają do łask

piec żeliwny na węgielDo niedawna był wielki bum na kominki w salonie, jednak ostatnio stają się coraz bardziej popularne piece wolnostojące, które godnie mogą zastąpić kominek. Piece wolnostojące, czyli popularne niegdyś kozy mogą być produkowane z żeliwa lub ze stali. Piec żeliwny ma wiele zalet. Po pierwsze jest on bardziej dekoracyjny, gdyż żeliwo jest materiałem, które można dowolnie kształtować. Poza tym piec grzewczy zajmuje mniej miejsca niż kominek, także łatwiejszy jest jego montaż, gdyż wystarczy podłączyć go do instalacji kominowej. Piec grzewczy wolnostojący poza tym jest lekki, więc można go montować także na wyższych kondygnacjach. Taki piec bardzo dobrze zastępuje kominek, gdyż w drzwiczkach może posiadać oszklenie, dzięki czemu bez problemu będziemy widzieli palące się drewno. Jednak piec żeliwny lub stalowy dostarczy ciepło jedynie pomieszczeniu w którym się znajduje, a kominek, jeśli jest z płaszczem wodnym lub powietrzny może ogrzać także i inne pomieszczenia.

 

Rodzaje wentylacji w domu

wentylacja domowaTo dzięki wentylacji w domu mamy wymianę zużytego powietrza na świeże. Wentylację, którą się stosuje w domu można podzielić na trzy typu:

  • wentylację grawitacyjną
  • wentylacje mechaniczną
  • wentylację mechaniczną z rekuperacją

Wentylacja grawitacyjna należy do najprostszego rodzaju wymieniania powietrza. Działa na zasadzie naturalnego przemieszczania się powietrza ciepłego, które unosi się do góry. W tym celu potrzebować będziemy komin wentylacyjny, przez który będzie uciekało powietrze, a także nawiewników w oknie, przez które będzie dostawało się świeże powietrze do środka. W przypadku wentylacji mechanicznej, ta wymiana powietrza wzmacniana jest urządzeniami mechanicznymi, które po prostu napędzają ruch powietrza. Wentylacja mechaniczna w rekuperacją jest dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o domy energooszczędne oraz pasywne. W Warszawie istnieje firma, która zajmuje się urządzeniami, które korzystają z takiej wymiany powietrza jak rekuperacja. W takim przypadku wentylacja jest wyposażona w rekuperatory, które usuwają zużyte powietrze na zewnątrz, a te zaciągane – świeże przy okazji filtrują. Poza tym także takie urządzenie zima ogrzewa zaciągane powietrze, przez to, które jest wydalane, przez co w pomieszczenie się nie wychładza, a tym samym nie potrzeba więcej energii na ogrzewanie. Latem jest sytuacja odwrotna, to znaczy, ze powietrze oddawane ochładza, te zaciągane do środka, przez co latem w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód.

Ekogroszek – energooszczędne paliwo

ekogroszek workowanyJednym z nowych rozwiązań paliwowych, jeśli chodzi o ogrzewanie jest ekogroszek. W Gdyni znajduje się składowisko węgla, gdzie ów węgiel można zakupić w formie luźniej lub jako ekogroszek workowany. Węgiel ten z Gdańska, ale i także z innych składowisk charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Poza tym po spaleniu nie zostaje po nim tak duża ilość popiołu, jak to ma miejsce podczas spalania normalnego węgla. Także podczas spalania ekogroszku do atmosfery wydzielana jest mniejsza ilość trujących związków. Poza tym jeśli zdecydujemy się na zakup ekogroszku workowanego, to dzięki temu zyskujemy łatwiejszy transport tego paliwa, jak i czystość i łatwiejsze składowanie w kotłowni.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • PHZ Vega – strona internetowa odlewni produkującej piece żeliwne na węgiel
  • Klimaconnect – strona internetowa firmy oferującej agregaty chłodnicze w Warszawie
  • Logston – witryna internetowa firmy z Gdańska sprzedającej pokrycie dachowe

Podsumowanie

Mieszkając w naszym klimacie, ogrzewanie domu jest bardzo ważne. Istnieje wiele metod, aby ogrzewacz nasz dom. Metody te mogą być energooszczędne, ale i także tradycyjne, jak na przykład centralne ogrzewanie. Tak samo jest jeśli chodzi o wentylacje naszych domów.