Remont domu zwłaszcza drewnianego nie tylko jest bardzo czasochłonny, ale także w trakcie prac powstaje bardzo duży bałagan, dlatego nawet po zakończeniu remontu za nim dom zostanie doprowadzony do porządku może jeszcze trochę potrwać, dlatego za nim weźmiemy się za remont domu warto wiedzieć, czego powinniśmy się spodziewać.

Remont starego drewnianego domu – na co uważać?

Drewniany domStare drewniane domu mają to do siebie, że zwykle są w bardzo złym stanie, przez co wymagają one rozpoczęcia praktycznie odrazy prac remontowych i to gruntownych prac. W przypadku starego drewnianego domu ważne jest nie tylko to y prace remontowe zacząć możliwie jak najszybciej, ale także i to od jakich prac zaczniemy. Ma to o tyle duże znaczenie, ze jeśli dobierzemy właściwą kolejność, to powstrzymamy procesy niszczenia domu, a co za tym idzie naprawa domu będzie tańsza i krótsza. Jak zatem wygląda kolejność napraw? Przedstawia się to mniej więcej tak:

 

  • dach
  • komin
  • elewacja
  • stolarka
  • wnętrze domu

Najważniejszy e tym wszystkim jest dach, który jeśli przecieka to jakby nie było niszczy także i wnętrze domu, jeśli go naprawimy czy tez wymienimy, to z resztą prac można już zwolnić.

Remonty domów drewnianych – ich specyfika

Dom drewnianyRemont domu drewnianego różni się od remontu domu murowanego, dlatego inna jest jego specyfika jak i na inne trudności można się natknąć w jego trakcie. O czym trzeba pamiętać przy remoncie domu drewnianego? W pierwszej kolejności o materiale z jakiego został on wykonany, czyli o drewnie. Wbrew pozorom drewno jest bardzo trwałe, jednak trzeba o nie odpowiednio dbać, dlatego przy pracach remontowych konieczne jest zawsze dokładne oczyszczenie do z wierzchniej próchniejącej warstwy, jeśli procesu próchnienia w niektórych belach są zbyt zaawansowane konieczne jest wówczas wymienienie całego elementy. Gdy drewno zastanie już oczyszczone wówczas należy je odpowiednio zabezpieczyć, tak by było ono uodpornione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ostatnim elementem jest malowanie, tutaj można zdecydować się na farbę kryjącą, lub bezbarwny lakier, który zachowa kolor drewna. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest stolarka, jeśli jest to dość stary dom może się okazać, ze jest ona do wymiany i tu zwykle też jest problem, bo zazwyczaj okna fabryczne dostępne dziś w sklepach nie pasują, dlatego konieczne jest zalezienie rzemieślnika, który okna wykona na zamówienie, co może znacząco wpłynąć na długość prac. Bardzo często także w przypadku domów drewnianych jest ich ocieplenie, które wygląda nie co inaczej niż w przypadku domu murowanego. Wszystko to sprawia, że remont drewnianego domy, jeśli nie jesteśmy na to przygotowani może się przedłużyć.

Sprzątanie domu po remoncie – samemu czy lepiej usługi porządkowe?

SprzątanieZakończenie remontu to niestety jeszcze nie koniec prac, zwłaszcza jeśli gruntowny remont nie odbywał się tylko na zewnątrz ale także i w środku domu, to stwierdzenie, że panuje tam bałagan jest dość delikatne. W domach po remoncie pozostają nie tylko ślady farb, klejów i foli, które trzeba usunąć specjalnymi chemikaliami, ale także znajduję się tam wiele kurzy i pyłu, które może osadzać się nawet kilka tygodni, przez co w gruncie rzeczy samodzielnie możemy mieć problem z wysprzątaniem domu, w prawdzie większości osób taki pyłki nie będą dawać się aż tak mocno we znaki, ale w przypadku osób z alergią czy też astma może to być poważny problem. I tu wracamy do pytania sprzątać samemu czy wynająć jakaś firmę? Jeśli zależy nam na czasie i czystości to raczej firmę, zwłaszcza jeśli mieszkamy w pobliży większego miasta jak Wrocław znalezieniu usług porządkowych nie powinno być problemem, ale jeśli nam się nie spieszy, a odrobina kurzy nikomu w domu nie zaszkodzi, sprzątać można samemu, wszystko zależy od potrzeb domowników.


 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach:


 

Podsumowując:

Sprzątanie domu po remoncie do przyjemnych spraw nie należy, po pierwsze jest to zajęcie dość czasochłonne, po drugie do lekkich wcale nie należy, dlatego jeśli nie pozwala nam na to czas albo stan zdrowie lepiej poszukać jakieś firmy świadczącej usługi porządkowe.