W niemal każdym domu znajduje się pomieszczenie będące jadalnią, czy to samodzielne czy jest wydzielony na nią obszar w kuchni. W zależności od własnej pomysłowości oraz wyglądu całego domu można aranżować przestrzeń jadalna. Wśród dominujących trendów można wymienić kilka naczelnych stylów, jednak wybór konkretnego rozwiązanie lub ich połączenia uwarunkowany jest własnymi predyspozycjami. Sugerowane rozwiązanie są tylko wskazówką dla osób szukających pomysłu na aranżacje swojej jadalni.

Podstawowe wyposażenie wnętrz do jadalni – krzesło do jadalni, stoły drewniane

meble kuchenneWybór stylu do jadalni decyduje o jej wyglądzie i charakterze, jednak na jaki byśmy się nie zdecydowali w pomieszczeniu tego rodzaju zawsze są pewne niezmienne elementy, które muszą się pojawić. Podstawa każdej jadalni jest stół i krzesła. Najczęściej wybiera się stoły drewniane, z ciemnego lub jasnego drewna. W zależności od charakteru i stylu do jakiego będą dopasowane mogą być proste i surowe lub kunsztownie rzeźbione o opływowych kształtach. Drugim koniecznym elementem są krzesła. Wśród krzeseł wyróżnić można takie jak:

  • krzesła barowe
  • hokery
  • krzesła ratanowe
  • krzesła tapicerowane
  • taborety

Krzesła w pierwszej kolejności zawsze dobierane muszą być do stoły, jednak cała kompozycja musi pasować do ogólnej aranżacji jadalni. W razie trudności z dobraniem stołu i krzeseł do konkretnego stylu można zdecydować się na zakup mebli tego rodzaje w neutralnej stylistyce, które da się wkomponować w każde wnętrze.

Klasyczne wnętrze z orientalno-antycznym akcentem – meble indyjskie

meble kolonialneUrządzając jadalnie w klasyczny sposób warto zdecydować się na meble wykonane z naturalnych materiałów oraz kunsztownie zdobione. Klasyczne wnętrze cechuje się zawsze elegancją a zaraz posiada ono swój specyficzny, nieco antyczny klimat. Chcąc uzyskać przestrzeń, która będzie tak wyglądać warto zdecydować się na umeblowanie jej za pomocą mebli indyjskich. Są to meble wykonywane w Indiach przez tamtejszych rzemieślników za pomocą tradycyjnych narzędzi w całości z litego drewna, takiego jak:

  • akacja indyjska
  • sheesham
  • stary tek
  • mango

Są one bogato zdobione rożnymi metalami i ornamentami, co sprawią, że dają niesamowity efekt dekoracyjny i zarazem idealnie się wpasowują w klasycznie urządzoną przestrzeń jadalni, podkreślając jeszcze jej charakter.

Nowoczesność w połączeniu z klasyka – meble kolonialne

styl kolonialnyMeble kolonialne to jakby połączenie dwóch odległych światów i dwóch przeciwstawnych stylów. Łącza one w sobie klasykę z egzotyką. Wynika to z faktu, że w rzeczywistości są one wynikiem połączenia stylu angielskiego z orientalnym. Meble utrzymane w stylu kolonialnym są dość masywne i wykonane z ciemnego drewna jak mahoń czy palisander i umyślnie postarzane. Urządzając jadalnie z wykorzystaniem tych mebli warto zdecydować się na kolory ziemi, ponieważ w takim zestawieniu prezentują się one najlepiej. Ciekawe efekty uzyskuje się również używając w takim klasyczno-nowoczesnym wnętrzu zasad minimalistycznych, sprawią one, że jadalnie nabiera ciekawego charakteru.

Przyjazna jadalnia – kominek pomiędzy jadalnią a salonem

kominekKażde wnętrze wyposażone w kominek posiada niewątpliwie duże walory estetyczne. Kominek w salonie czy też pomiędzy salonem a jadalnią nadaje tym pomieszczeniom elegancki wygląd a zarazem stwarza przytulną atmosferę. Decydując się na wybudowanie go warto uwzględnić kilka rzeczy. Po pierwsze wybierając miejsce, jeśli chcemy by widok na niego był zarówno z pomieszczenia jadalnego jak i salonu, należy wybrać taki punkt w którym nie będzie on utrudniał swobodnego przemieszczania się pomiędzy pokojami. Dodatkowo powinien być on tak rozmieszczony by był dobrze widoczny z obydwu pomieszczeń. Innym wariantem jest wybudowanie kominka w taki sposób by tworzył coś na zasadzie ściany, parawanu pomiędzy kuchnia i salonem. Na jakie rozwiązanie jednak byśmy się nie zdecydowali faktem jest, że kominek dodaje niepowtarzalnego charaktery każdemu wnętrzu.


Więcej na:


Podsumowanie

meble kolonialneSugerowanych sposobów na urządzenie jadalni i pomysłów na jej aranżacje można znaleźć wiele. To jaki ostatecznie przybierze ona wygląd, zależy tylko od pomysłowości i gustu samych właścicieli. Tak naprawdę nie ma lepszych czy gorszych rozwiązań, wszystko zależy od tego jak zostaną one wykorzystane i zestawione ze sobą.