„Ogrzewanie domów to konieczność, przed którą staje każdy z nas gdy tylko nadejdą pierwsze chłodne wieczory. Lato przecież szybko się kończy, a nam miło byłoby wspominać letnie miesiące na przykład przy … żywym ogniu. Aby tego dokonać wcale nie trzeba rozpalać ogniska na zewnątrz, na co nie zawsze jest czas i ochota. Można to osiągnąć co wieczór we własnym domu, jednocześnie łącząc potrzebę z przyjemnością i klasą.

 

fireplace-182938_1280Kominki

Kominki to popularne i stylowe rozwiązanie. Coraz częściej stosuje się je w drewnianych domach jednorodzinnych, jako że ze względu na materiał wykonania łatwiej je ogrzać, a przy tym niezaprzeczalnie pięknie wyglądają. Kominek to serce pomieszczenia, gdzie chętnie zbierają się zarówno domownicy, jak i goście. Wszystkich ludzi łączy jedno – niezaprzeczalnie poddają się urokowi prawdziwego ognia, bijącego od niego ciepła, uwielbiają wsłuchiwać się w wesołe trzaski dobiegające z ogniska. Ogień tworzy szczególny klimat i sprawia, że atmosfera staje się bardziej intymna, a ludzie chętniej się otwierają. Idealne miejsce dla urządzenia spotkań rodzinnych, na przykład w czasie świąt.

 

feet-99989_1280Wspólne wieczory

Zgromadzenie rodzinne wokół kominka, z grzanym winem lub czekoladą w dłoni to gwarancja udanego wieczoru, szczególnie gdy za oknem jest zimno. Tajemnica tego zjawiska wiąże się zapewne jeszcze z czasami prehistorycznymi, kiedy ogień rzeczywiście był centrum wszystkich czynności jak przygotowanie posiłków, ogrzewanie się, a także bezpieczeństwo związane z odstraszaniem dzikich zwierząt, które niechętnie zbliżały się do ognisk. Dziś już ogień nie decyduje o życiu i śmierci, lecz pozostało nam poczucie bezpieczeństwa, które daje. To również odrobina światła działająca antydepresyjnie i relaksująco, gdy na zewnątrz panuje szaruga i nie widać słońca. Ogień zabiera nas do tej szczególnej części, która pobudza nostalgię oraz skłania do rozmyślań. Być może właśnie w tym miejscu człowiekowi będzie łatwiej odkryć ważne prawdy.

 

fireplace-514101_1280Różne style

Kominek jest dobrym pomysłem, również dlatego, że aktualnie do wyboru są obudowy kominkowe mieszczące się w wielu różnych standardach. Niezależnie od gustu oraz zapatrywań z pewnością łatwo można wybrać coś dla siebie. Można być fanem antyków, albo stawiać bardziej na nowoczesność i czysto użytkowe zastosowanie kominka, nic nie staje na przeszkodzie. Nie ma również lęku o to, że jakaś iskra nieoczekiwanie może spowodować pożar domu. Nowoczesne kominki są nie tylko piękne, ale także dobrze zabezpieczone, także te stylizowane na retro. Kominek to nie przeżytek z poprzedniej epoki ale często również dodatek do nowych, nowocześnie urządzonych domów. Jest to szczególnie miły akcent, szczególnie we współczesnym budownictwie, gdzie wszystko jest raczej proste, dominuje kolor biały oraz symetria. Taka przestrzeń zawsze wymaga ożywienia.

 


 

Źródła:

 


 

trowel-32951_1280Akcesoria kominkowe

Do samego kominka należy dołączyć także i akcesoria kominkowe.

Ponieważ palenisko znajduje się w środku, często pojawia się obawa, że niezbyt estetyczne

  • pogrzebacze,
  • szufle,
  • pojemniki na drewno

mogą psuć cały efekt. Na szczęście dostępnych jest wiele akcesoriów, które są tak samo stylowe i piękne jak kominek. Wcale nie odbierają mu uroku, a wręcz przeciwnie podkreślają go. Akcesoria mają również zadanie czysto użytkowe. Dzięki nim możliwie jest utrzymanie kominka, jak i przestrzeni wokół niego w idealnej czystości. To przecież również świadczy o stylu.”