Światło w pracy lakiernika

 

Malowanie karoserii to niezwykle istotne zadanie wymagające umiejętności, a przede wszystkim dobrego oka i oświetlenia pozwalającego dostrzec wszelkie różnice kolorów, przebarwienia i niedociągnięcia maszyny malującej lub samego malującego. Umiejętności malującego oraz jego zdolności wizualne nie będą przedmiotem niniejszej, krótkiej dysertacji – tutaj zajmiemy się oświetleniem.

Jaka lampa przy malowaniu samochodu?

lampa scangripDobra lampa potrzebna przy malowaniu samochodu lub innej większej powierzchni powinna się charakteryzować dużą rozpiętością w temperaturze światła. Pozwalającą na widzenie danej barwy lub powierzchni w odcieniu jak najbliższym oryginalnemu, dla przykładu, przenośna lampa Scangrip posiada rozpiętość od 2500 stopni Kelwina do 6500 K, w pięciu różnych ustawieniach. Są to wartości wystarczające do większości zadań, ale w razie potrzeby można znaleźć na rynku również lampy o większej rozpiętości barwowej. Wiele modeli lamp, podobni jak wspomniana już lampa Scangerip przenośna, posiada możliwość łączenia się przez bluetooth, co pozwala na sterowanie oświetleniem zdalnie, za pomocą smartfona lub tabletu. Przy doborze odpowiedniej lampy każdy lakiernik, zależnie od posiadanych predyspozycji widzenia o zmroku, powinien sprawdzić również jasność emitowanego światła, mierzoną w Lumenach. Standardowe wartości mieszczą się w przedziale rzędu 6500 L do 9000 L – są to wartości pozwalające dostrzec szczegóły karoserii nawet lekko niedowidzącemu lakiernikowi. Do innych wartości na które warto zwrócić uwagę to czas pracy baterii oraz czas jej ładowania, co pozwoli skrócić czas czekania do minimum.

Podsumowując, dobór światła przy malowaniu karoserii, ale również czyszczeniu lub polerowaniu, jest bardzo istotny zwłaszcza dla mniej zdolnego lakiernika lub polerowacza. W przypadku zakładu lakierniczego z takim pracownikiem warto również zwrócić uwagę, jaką bezpieczną wysokość upadku lampy podaje producent.