Szambo i jego rodzaje

 

Sposobów na pozbycie się ścieków produkowanych w domu jest kilka, a każdy z nich wiąże się z różnymi nakładami finansowymi, a także z różnymi kosztami eksploatacji. Równie ważna co koszty jest wygoda użytkowania, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny sposób zagospodarowania ścieków warto przeanalizować dostępne warianty.

Szambo ekologiczne czy tradycyjne?

szamba ekologiczneKanalizacja miejska to najprostszy sposób na pozbycie się produkowanych przez nas nieczystości. Jednak nie wszędzie możliwe jest jej doprowadzenie, w gruncie rzeczy podłączenie niektórych niewielkich wiosek do kanalizacji jest zupełnie nieopłacalne dla gminy. W takich miejscach najczęściej posługujemy się tradycyjnym szambem, w którym gromadzone są wszystkie nieczystości odprowadzane instalacją sanitarną z domu. Jest to bardzo dobrze znany nam sposób, wykorzystywany od lat. Najprostsze szamba budowane były na własną rękę z betonowych kręgów. Teraz jednak stawia się dużo większy nacisk na szczelność zbiornika, co zapobiegnie przedostawaniu się do niego wód gruntowych lub opadowych, co z kolei zwiększa koszty użytkowania. Szamba betonowe bardzo często odlewane są na miejscu budowy, lub też przywożone są w całości i z pomocą ciężkiego sprzętu opuszczane do przygotowanego wcześniej wykopu. Popularność zdobywają także bardzo szczelne zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Są one łatwiejsze w transporcie i montażu dzięki niewielkiej wadze. Jeszcze innym i coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są szamba ekologiczne. Mianem takiego szamba określa się przydomową oczyszczalnię ścieków, dzięki której wyprowadzane z domu nieczystości są oczyszczane w procesach tlenowych i beztlenowych, a następnie rozprowadzane do gruntu na terenie działki. Szamba ekologiczne idealnie wpisują się w temat ochrony środowiska naturalnego, przede wszystkim dzięki uproszczonemu i skróconemu procesowi obiegu wody, która szybko wraca do środowiska. Rozwiązanie to jest ponadto bardzo wygodne w użytkowaniu i nie generuje wysokich kosztów opróżniania zbiornika, jak w przypadku bezodpływowego tradycyjnego szamba.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, choć jest najdroższą ze wszystkich inwestycją, jest też najwygodniejsza i najtańsza w utrzymaniu. Konieczność opróżniania osadnika wstępnego, w których zbierają się większe nieczystości zachodzi nie częściej niż raz na rok lub dwa lata, co sprawia, że koszty poniesionej inwestycji zwracają się bardzo szybko.