Gdzie szukać pracowników do montażu ogrodzeń gabionowych?

W każdej branży, a zwłaszcza w tych, które związane są z różnego rodzaju montażem, potrzebni są kompetentni pracownicy. Przy pracach tego rodzaju często zmieniają się osoby zatrudnione. Takie zajęcia mają bowiem często charakter pracy tymczasowej. Ważne jest zatem, aby wiedzieć gdzie na bieżąco poszukiwać pracowników do takiej działalności.

Gabiony i ich zalety

gabionyGabiony używane są do urządzania terenów przydomowych i innych przestrzeni zielonych. Wypełnia się je różnego rodzaju materiałami, które mogą wpłynąć pozytywnie na atrakcyjność terenu. Są także skuteczne jako ogrodzenie od innych działek albo od hałasu od drogi dojazdowej. Gabiony można wykorzystać na własnym terenie, a także na obszarze firmowym. Jakie są zalety gabionów:

  • estetyczne
  • ochronią przed wzrokiem gapiów
  • odgrodzą od zewnętrznych hałasów
  • są wytrzymałe i ekologiczne
  • nie są trudne w instalacji

Wypełnieniem koszy gabionowych są zazwyczaj naturalne elementy. Nie szkodzą one środowisku. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnego życzenia klienta, ponieważ wypełnienie może być naprawdę różnorodne. Poza tym takie ogrodzenia są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Atutem jest też na pewno niezbyt skomplikowany montaż.

 

Jak montować ogrodzenia gabionowe?

ogrodzenie gabionowePonieważ, jak wspomniano wyżej, gabiony nie są trudne w instalacji, nie potrzeba bardzo się rozpisywać na temat tego procesu. Taki montaż przebiega w kilku etapach. Na początku należy wylać fundamenty pod słupy, potem zabetonować jeden z nich. Następnie ważne, aby nastąpił montaż dwóch pierwszych paneli równolegle na słupie. Później znów betonuje się inny słup i montuje na nim kolejne dwa panele. Cała budowa przebiega w taki sam sposób, czyli kolejne słupy są betonowane, a następnie umieszczane na nich dwa równoległe panele. Dopiero, kiedy całość jest w ten sposób postawiona można wypełnić ogrodzenie wybranym materiałem. Ważne, aby robić to warstwowo. Można użyć do tego celu kory drzew, betonu, ziemi czy nawet elementami pozostałymi po recyklingu. Wszystko zależy od poczucia estetyki posiadacza takiego ogrodzenia.

 

Pracownicy z Mołdawii a zatrudnianie rodaków

pracownik z agencji pracy tymczasowejJeśli chodzi o pracowników do wykonywania tych prostych prac montażowych, można zatrudnić albo rodaków albo osoby z zagranicy. Obecnie ta druga tendencja jest coraz częstsza. Dzieje się tak z tego względu, że pracownicy ze wschodu coraz częściej przyjeżdżają do Polski za pracą. Mają też niewątpliwe zalety, które przekonują do nich polskich przedsiębiorców. Często zatrudniani są właśnie do prac remontowo-budowlanych z tego względu, że Polacy niekoniecznie chcą się ich podejmować. Nasi rodzimi fachowcy często wyjeżdżają za pracą i lepszą płacą za granicę, a więc osób do tego typu zajęć po prostu na narodowym rynku brakuje. Pracownicy z Azji czy biedniejszych krajów Europy, jak na przykład Ukraina mogą tę dziurę w zatrudnieniu z powodzeniem zapełnić. Osoby przyjeżdżające do Polski ze wschodu z powodów ekonomicznych posiadają często niezbędne kwalifikacje do wykonywania konkretnych zawodów. To znacznie ułatwia sprawę, ponieważ nowy pracodawca nie musi już ich szczegółowo wdrażać w nowe obowiązki, co niewątpliwie naraziłoby go na dodatkowe koszty. Poza tym ci pracownicy często są chwaleni ze względu na swoją sumienność i łatwość komunikacji z nimi (wiele z nich zna polski w stopniu komunikatywnym). Czasami dobrym wyjściem jest spróbowanie i zatrudnienie rzeczywiście osób spoza kraju. Pośredniczą w tym agencje pracy, które mogą pomóc szukać osób na konkretne stanowisko. Znalezienie mężczyzn do budowy gabionowych ogrodzeń nie powinno stanowić problemów. Nie są bowiem do tego wymagane szczególne zdolności, a jedynie odrobina wiedzy i zdolności manualnych. Nieraz może się okazać, że pracownicy ze wschodu chętniej i sprawniej podejmą się tej pracy niż osoby, które da się odnaleźć tutaj w kraju.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Barri – strona internetowa firmy oferującej ogrodzenia gabionowe
  • Hrc.pl – portal internetowy poświęcony pracy i zarządzaniu zasobami ludzkimi
  • Tasso – witryna internetowa agencji pracy tymczasowej z Bydgoszczy rekrutującej pracowników z Mołdawii

Podsumowanie

Montaż gabionów nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną. Niemniej jednak trzeba posiadać pewne cechy, aby to robić. Może się okazać, że obecnie nie ma w Polsce dostatecznej ilości osób do wykonywania tego zajęcia. Warto wówczas rozejrzeć się za pracownikami z zagranicy.