Tapety z włókien szklanych

Tapety z włókna szklanego należą do najtrwalszych i najbardziej wytrzymałych materiałów wykończeniowych, i są stosowane coraz częściej zarówno w mieszkaniach, jak i w pomieszczeniach użytkowych. Mimo iż są one droższe od każdego innego rodzaju tapety naściennej, nabywcy preferują ich odporność na uszkodzenie i dużą trwałość.

Nowoczesne tapety do wykończeń pokojów

najlepsza tapeta szklanaJak wskazuje ich nazwa, tapety te wykonane są z włókna szklanego, dzięki czemu ich powierzchnia jest zauważalnie bardziej chropowata i grubsza niż powierzchnia tapet z papieru czy tworzyw sztucznych. Najlepsza tapeta szklana, zazwyczaj przeznaczona do wykładania na ścianach warsztatów czy stanowisk pracy, jest niepodatna na rozerwanie, nawet przy użyciu dużej siły, odporna na rozcięcia i kontakt z chemikaliami. Jest jednak bardzo sztywna, dzięki czemu nadaje się bardziej do pomieszczeń użytkowych niż mieszkalnych, aczkolwiek czasem zakładana jest na suficie w pomieszczeniach. Cieńsze wersje tapet służą za wykończenie w pomieszczeniach, i mogą być pozostawione w surowym stanie, jak i malowane, lub nawet tynkowane, jeśli zajdzie taka potrzeba. W wielu przypadkach służą one do zminimalizowania efektów zużycia i zmęczenia materiału w budynkach, gdyż doskonale maskują ubytki i drobne uszkodzenia ścian, jakim z czasem ulegają wszystkie budynki, a w szczególności te wielokondygnacyjne.

Taka tapeta nie jest trudna do położenia, aczkolwiek wymaga uprzedniego przygotowania powierzchni, na której ma zostać nałożona. Nakładanie tapety wymaga nieco wprawy, dlatego też większość nabywców nie podejmuje się własnoręcznego zakładania takowych, zamiast tego zlecając położenie tapet zewnętrznym firmom i załogom wykończeniowym. Nie jest to jednak czasochłonne zadanie, i zajmuje tyle samo czasu co położenie innego rodzaju tapety.