Transportery kruszyw na żwirowniach

Wydobycie kruszyw w kopalniach odkrywkowych, takich jak żwirownie jest o wiele łatwiejsze niż wydobycie na przykład węgla, czy też materiałów szlachetnych z wnętrza ziemi. Całość odbywa się na powierzchni, a wydobyty materiał przemieszcza się poza obręb wydobycia. Używa się do tego pojazdów lub specjalnych transporterów.

Taśma transportowa służy do przemieszczania urobku

taśmy transportująceŻwir po jego wydobyciu trzeba przetransportować do miejsca, gdzie będzie poddany dalszej obróbce, czyli na przesiewacze, które posegregują urobek według frakcji. Aby tego dokonać, trzeba najpierw dostarczyć żwir z miejsca urobku do miejsca obróbki. Jeśli jest to niedaleko, to można cały proces zautomatyzować używając taśmociągów, czyli maszyn, na których przesuwa się taśma gumowa, przemieszczając w ten sposób urobek. Na żwirowniach taśmy transportujące muszą posiadać dużą wytrzymałość, ponieważ przerzucają w ciągu dnia setki ton żwiru. Tą wytrzymałość uzyskuje się poprzez zastosowanie kilku warstw grubej gumy przeplatanej wzmocnieniem w postaci włókien lub stalowej siatki. Grubość pierwszej, wierzchniej warstwy jest bardzo ważna ze względu na jej ścieralność. W miarę jak taśmociąg będzie eksploatowany to ta wierzchnia warstwa ulegnie zużyciu, przez co odsłonią się warstwy wzmocnienia. To jest jednak już zna, że dana taśma zakończyła już swój żywot i należałoby ją wymienić na nową. Tego typu transportery sprawdzają się, zwłaszcza w produkcji ciągłej.

Od niemal początku istnienia nowoczesnych żwirowni wykorzystywano na ich terenie taśmociągi. Służyły one do sprawnego i automatycznego procesu przemieszczania surowca. Transportowały urobek, zarówno pomiędzy różnymi miejscami, a także bezpośrednio do maszyn przesiewających. Mogą pracować zarówno w poziomie, jak i pod pewnym kątem.