Usługi księgowe – dlaczego warto z nich skorzystać?

Część przedsiębiorców bierze sobie na barki ciężar prowadzenia rachunkowości. Czasami jednak warto zastanowić się czy nie lepiej oddelegować to zadanie firmie zewnętrznej, a samemu skupić się na innych działaniach, mogących wpłynąć na rozwój biznesu. Poza tym biura rachunkowe oferują znacznie więcej pomocnych rozwiązań, które mogą ułatwić właścicielowi firmy życie.

Jak działa współczesne biuro rachunkowe?

Praca w biurze rachunkowymW Bydgoszczy często kojarzymy biuro rachunkowe jedynie z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i bieżącą obsługą firm. Jest to jednak mylne myślenie, ponieważ przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością rachunkową może oferować nam znacznie więcej usług dodatkowych. Jedną z nich jest na przykład doradztwo. Poza obliczeniami i wypełnianiem dokumentów zyskujemy więc także pomoc w ocenie na przykład rentowności naszego biznesu czy zdecydowaniu się na rozwój, którego elementu postawić. Jeśli zatrudnimy księgową w naszej firmie, stosunek pracy jest już zupełnie inny. Pewnie dobrze mieć taką osobę na miejscu i pod kontrolą, jednak jest to często droższe niż skorzystanie z usług biura. Poza tym usługi księgowe oferowane w ramach zewnętrznej współpracy powodują, że nie martwimy się, iż jakichś dokumentów nie dostaniemy na czas, na przykład z powodu chwilowej niedyspozycji. Mamy podpisaną umowę, a biuro musi ją wypełniać.

Korzyści płynące z usług księgowych

rozliczanie pełnej księgowościSą nimi:

  • ubezpieczenie w razie błędu
  • dodatkowy wolny czas
  • miejsce przechowywania dokumentacji
  • dodatkowe usługi

Pierwszą z kilku istotnych korzyści, płynących z wyboru biura rachunkowego jest ubezpieczenie na wypadek błędów osób prowadzących naszą księgowość. Nie mamy tego w przypadku, kiedy sami biedzimy się nad wielogodzinnym uzupełnianiem rubryk. Biuro zapewnia, że jeśli popełni błąd, to nie ty będziesz za niego płacił. Inny plus to w moim odczuciu rzecz najważniejsza: czas. Ponieważ jest ograniczony, każdy powinien spędzać go na tym, w czym jest naprawdę dobry. Jeszcze nie wszyscy to rozumieją. O ile w Warszawie usługi księgowe są bardzo popularne, o tyle w mniejszych miastach ciągle jeszcze wielu ludzi woli męczyć się z rachunkowością sami.Poza tym firma rachunkowa zapewnia nam bezpieczeństwo dokumentacji. Znika stres związany z tym, że coś nam się zgubi, zapodzieje albo wpadnie w niepowołane ręce. W takim biurze wszystkie dane muszą być dobrze przechowywane i każde mają swoje miejsce. Mamy też często możliwość skorzystania z usług dodatkowych. Niekiedy nawet bez dodatkowych opłat możemy uzyskać poradę, której normalnie byśmy nie otrzymali,a która może pomóc nam rozwiązać na przykład jakiś problem podatkowy.

Czy pełna księgowość równa się konieczności współpracy z biurem

dokumenty z pełnej ksiegowościNie, oczywiście współpraca taka nie jest konieczna. Wydaje się jednak wskazana, ponieważ jej brak zwyczajnie zmniejsza naszą efektywność. Jeżeli planujemy rozwijać firmę, zatrudniać nowych pracowników, korzystać z ulg podatkowych, to warto, abyśmy współpracowali ze specjalistami w dziedzinie rachunkowości. Pełna księgowość wymaga już większej znajomości prawa rachunkowego i prowadzenie jej zajmuje sporo czasu. Nie każdy też jest w stanie zrobić to prawidłowo. Lepiej więc chyba mieć problem z głowy i nie narażać się na kłopoty, związane z błędami w dokumentacji. Księgowa sprawi, że wszystko będzie właściwie policzone. Dodatkowo możemy zapytać ją o to, jak postrzega różne zmiany zachodzące w firmie na przestrzeni lat, a dzięki temu będziemy wiedzieli nad czym pracować. Będziemy też mieli na to dodatkowy czas, który dotychczas pożytkowaliśmy na śledzenie finansów. Sami wcale nie musimy mieć tak dużej wiedzy na ten temat, a skoro nie jesteśmy specjalistami, lepiej oddać tę pracę komuś, kto się na tym naprawdę zna.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Money.pl – internetowy portal finansowy prezentujący analizy i aktualności
  • Agnik – strona internetowa biura rachunkowego z Bydgoszczy
  • Ksiegowoscbliskatobie.pl – witryna internetowa biura księgowego z Warszawy

Słowa podsumowania

Zastanów się, jakich konkretnie usług będziesz potrzebować. Jeżeli tylko tych standardowych, jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, to wybór jest bardzo szeroki. Jeżeli jednak profil twojej działalności jest bardziej specyficzny, mogą przydać ci się usługi dodatkowe. Poszukaj wtedy biura wyspecjalizowanego w tej konkretnej dziedzinie.