Czy warto uczyć dzieci języków obcych?

Dzieci bardzo szybko się uczą. Mają chłonne umysły, więc wiedza utrwala się w ich umysłach znacznie szybciej niż u ludzi dorosłych, zwłaszcza w starszym już wieku. Łatwiej jest im zapamiętać nawet trudne słówka w obcym języku. Najlepiej uczą się obcej mowy na tej samej zasadzie, co języka ojczystego, czyli poprzez ciągły z nim kontakt i osłuchiwanie się.

Angielski dla dzieci w przedszkolach

zajęcia z angielskiego w przedszkoluNajmłodsi uczą się języka w przedszkolu poprzez zabawę. Starają się zapamiętać słówka, które wymawia pani nauczycielka. Nie potrafią jeszcze pisać, więc cała nauka polega na tym, że dowiadują się jak dane rzeczy wymówić. Dobrze, kiedy edukacja jest jak najbardziej oparta na interakcji i wplata się w nią elementy, które ułatwiają zapamiętywanie. Nie wszystkie dzieci mają łatwość przyswajania wiedzy poprzez słuchanie. Niektóre są bardziej wzrokowcami. Dlatego najlepiej przekazywać dzieciom informacje, angażując jak najwięcej zmysłów na raz. Można na przykład uczyć kolorów, bawiąc się jednocześnie kolorową piłką. Maluszki uczą się także łatwo poprzez rymowanki albo piosenki. Nie zawsze jednak potencjał takiej kreatywnej nauki jest w pełni wykorzystywany. Nie każdy nauczyciel bowiem ma podejście do swoich małych podopiecznych. Dobrym pomysłem jest więc zapisanie dzieci na dodatkowy kurs języka angielskiego. Często przed wykupieniem lekcji jest możliwość wzięcia udziału w zajęciach bezpłatnych i sprawdzenia, jak osoba wykładowcy radzi sobie, wpajając wiedzę kilkulatkom. Jeżeli tylko otrzymają one właściwą opiekę, są w stanie zapamiętać o wiele więcej niż dorośli. Dzięki temu mogą w przyszłości porozumiewać się w obcych językach bez żadnych przeszkód. Warto inwestować w ich naukę, zwłaszcza angielskiego, ponieważ jest to język międzynarodowy i jego znajomość ciągle wzrasta na znaczeniu także w naszym kraju.

Wczesna nauka w szkole językowej

kurs niemieckiego w niemczechKiedy człowiek przyswoi sobie informacje jeszcze w młodym wieku, nie będzie miał problemów z językami później. Nawet jeżeli część z tej wiedzy zapomni, to i tak będzie mu później łatwiej sobie przypomnieć niektóre rzeczy niż uczyć się całkowicie od nowa. Poza tym, osłuchując się z obcym językiem w młodym wieku, zyskuje się także pewne uniwersalne umiejętności przydatne w późniejszej nauce. Zapewnienie dziecku właściwej edukacji językowej to w dzisiejszych czasach dobra decyzja, mogąca zaprocentować w przyszłości. Najlepiej zadba o nauczenie kilkulatka języka profesjonalna szkoła języków obcych. Katowice czy Warszawa – wszędzie na pewno znajdziesz taką, która zapewni najlepszą naukę i jednocześnie opiekę dla twojego dziecka. Warto na odnalezienie jej poświęcić trochę więcej czasu, aby korzyści były jak największe.

Kursy językowe za granicą dla większych dzieci

obóz językowy za granicąJeśli masz już większe dziecko i zastanawiasz się, jak sprawić, że będzie szybciej przyswajało wiadomości językowe, możesz zapisać je na kurs za granicą. Wyjazdy językowe są organizowane dla różnych grup wiekowych. Można na nie wysłać dziecko już od wieku ośmiu lat. Jakie są zalety obozów językowych:

  • wykwalifikowani lektorzy (przeważnie rodzimi użytkownicy języka)
  • nieraz zakwaterowanie z obcokrajowcami,
  • przez cały czas pobytu mówi się w obcym języku,
  • zwiedzanie ciekawych miejsc, a więc nauka i podróże,
  • międzynarodowe grupy ćwiczeniowe,
  • ciągły kontakt z obcym językiem nawet po zajęciach

Jeśli boisz się posłać ośmioletnie dziecko za granicę, może wziąć udział w językowym wyjeździe krajowym. Tam także opiekunowie dbają o to, aby przez cały czas mówiono po angielsku. Nieraz jest także możliwość, aby np. angielski dla dzieci w Chorzowie czy innej miejscowości, do której się jedzie, odbywał się wraz z rodzicami. Rodzic może wyjechać wraz z dzieckiem na wakacje, a ono przyswaja tam sobie wiedzę językową.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Ence.pl – strona internetowa szkoły języków obcych z Katowic
  • ATJ Lingwista – witryna internetowa agencji organizującej obozy i wyjazdy językowe
  • Jows.pl – portal internetowy poświęcony językom obcym w szkole

Podsumowanie

Dobrze jest uczyć dzieci języków od najmłodszych lat. Wtedy bowiem ich umysły są najbardziej plastyczne. Ludzie w średnim wieku zapamiętują już znacznie mniej. Warto wykorzystać potencjał małego człowieka i zatroszczyć się o jego przyszłość, aby później porozumiewał się w innych językach bez żadnego problemu.