Nurkowanie to hobby, które staje się coraz popularniejsze. Dostarcza bowiem mnóstwo wrażeń. Wielbiciele tego sportu uwielbiają wysoki poziom adrenaliny z nim związany. Musimy bowiem zmierzyć się z żywiołem, jakim jest woda. Różne formy nurkowania zakładają również „zwiedzanie” podwodnych jaskini oraz innego typu trudniejszych obszarów.

Nurkowanie, czyli sport i przygoda – od czego zacząć?

nurkowanieZa każdy razie zanurkowanie może dostarczyć nam niesamowitych przeżyć i być nową przygodą. Nic więc dziwnego, że osoby, które raz spróbowały, z upodobaniem wracają do nurkowania. Jednakże, by móc bezpiecznie uczestniczyć w tego typu rozrywce, trzeba skompletować wyposażenie, które jest do tego celu niezbędne. Do tego wyposażenia między zaliczamy:

 • maskę
 • płetwy
 • fajkę
 • skafander suchy i mokry
 • worek
 • kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą
 • uprząż

Maska, płetwy oraz fajka pozwolą na przebywanie pod wodą jedynie przez kilka minut. Aby nurkować dłuższy czas potrzebna będzie butla gazowa, którą napełnia się za pomocą sprężarki. Kolejnym zakupem jest skafander suchy. Do rekreacyjnego nurkowania, które odbywa się jedynie kilka lub kilkanaście razy w roku wystarczy w zupełności skafander neoprenowy. Jego plusem jest dobra wstępna izolacja cieplna, prosta obsługa i mały opór. Nadaje się do schodzenia na nie więcej niż 10 metrów głębokości.

Zestaw do nurkowania dla bardziej zaawansowanych – czyli wszystko do sidemount

zestaw sidemountKupując skafander mokry czyli piankę, która zwykle jest dwuczęściowa należy wziąć pod uwagę temperaturę wody, w której nurkujemy. Jeżeli są to zbiorniki z wodą ciepłą, wystarczy ten najcieńszy. Skafander mokry musi także idealnie pasować do ciała, aby uniemożliwiona była cyrkulacja wody. Tylko wtedy spełni swe zadanie.
Kolejnym produktem jest worek do sidemount, czyli jednego z jednego ze sposobów przemieszczania się pod wodą na przykład w wąskich przestrzeniach. Worek musi być płaski zarówno przed nienapełnieniem go powietrzem jak i po.
Podczas nurkowania istnieje możliwość zupełnie swobodnego przesuwania go po ciele. Do wspomnianego wcześniej sposobu nurkowania niezbędna jest również uprząż sidemount. Zakłada się ją, kiedy woda jest skuta lodem. Na nią ponadto należy założyć kamizelkę, która nie tylko wpływa na wygodę tej nietypowej rozrywki, ale także na jej bezpieczeństwo. Należy ona do obowiązkowego wyposażenia każdego nurka. W razie sytuacji awaryjnych pomaga wydostać się na powierzchnię i unosi ciało na wodzie. Ogromnie ważne jest dobranie właściwego rozmiaru tego produktu.

Kudowa Zdrój i jaskinie – nurkowanie jaskiniowe

zwiedzanie jaskiń Kudowa ZdrójW pobliżu Kudowej Zdrój jest wiele ciekawych miejsc, między innymi jaskinie, sztolnie i dawne kopalnie. Część ich jest zalanych i mimo iż nie są dostosowane do nurkowania i wchodzenie do nich jest zabronione nie powstrzymuje to amatorów nurkowania. Za to w Kudowej Zdrój nurkować zgodnie z prawem można w basenach oraz aqua parku. Na inne miejsca do nurkowania w Kudowej Zdrój takie jak zalane kopalnie czy jaskinie trzeba uzyskać zezwolenie, w tym zawsze może pomóc agencja turystyczna.
Warto jednak nurkowanie jaskiniowe przećwiczyć w bezpiecznych akwenach z asekuracją. Nie mniej jednak, aby zacząć nurkowanie jaskiniowe lub tak zwanych syfonach, należy zgromadzić odpowiedni sprzęt. Aktualnym standardowym sprzętem do nurkowania jaskiniowego stał się system sidemount, a należy do niego:

 • uprząż do sidemount
 • worek sidemount
 • płyta do sidemount
 • kieszenie do sidemount

 

Informacje pochodzą:


 

Profesjonalny sprzęt nurkowy w sklepie online czy stacjonarnym?

nurkowanie jaskinioweTe, jak i inne akcesoria można znaleźć w miejscu, jakim jest profesjonalny sklep nurkowy. Najrozsądniejsze będzie skorzystanie z oferty renomowanych punktów tego typu, czy to w sieci czy ulokowanych stacjonarnie. Specjaliści tam pracujący pomogą nam dobrać sprzęt, w zależności od wielu czynników. Jeżeli wybierzemy naprawdę zaufany sklep, na przykład polecony przez doświadczonych nurków, możemy być pewni, że zostaną nam wyjaśnione bardzo wyczerpująco wszystkie wątpliwości oraz otrzymamy naprawdę fachową poradę.
Decydując się na nurkowanie najlepiej jest postawić na sprzęt względnie dobrej jakości. Od tego przecież zależy nasz komfort w wodzie, ale także i bezpieczeństwo. Nigdy nie wolno oszczędzać na tego typu rzeczach. Na przykład słabej jakości skafander może się szybko podrzeć i będziemy musieli kupować następny. Natomiast dobry sprzęt posłuży nam wiele sezonów. Oczywiście w miarę pogłębiania się naszego zainteresowania nurkowaniem z pewnością będziemy chcieli zainwestować w inne akcesoria takie jak głębokościomierz, komputer nurkowy czy światło chemiczne.
Na początek w zupełności wystarczy jednak podstawowe wyposażenie. Kupując akcesoria do nurkowania z drugiej ręki, szczególnie z niezaufanego źródła, warto zwrócić uwagę na to czy nie są to sprzęty kradzione. Zainteresowani tematem, starają się tworzyć bazy numerów sprzętu, który zginał właścicielowi. Niestety pada on często łupem złodziei, ponieważ towar można bardzo korzystnie sprzedać. Jeżeli już kupujemy akcesoria używane, lepiej odkupić je od znajomego zajmującego się nurkowaniem. Podejrzanie niskie cenowo oferty powinny nas zaniepokoić.