Wycena mieszkań na sprzedaż – co warto wiedzieć?

Kiedy podejmujemy decyzje o sprzedaży mieszkanie musimy wiedzieć kilka ważnych spraw o tym, jak przebiegać będzie jego wycena. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego o jakie elementy zadbać, aby wartość mieszkania wzrosła. Niekiedy musimy również zlecić dodatkowe usługi, a nie tylko wycenę.

Mieszkania na sprzedaż – jak zadbać o zwiększenie ich wartości

Mieszkania na sprzedażSprzedając mieszkanie z całą pewnością zależy nam na uzyskaniu ze sprzedaży jak największej kwoty. Jednak czasami musimy podjąć pewne kroki, które uczynią mieszkanie bardziej atrakcyjnym i które zwiększą jego wartość. Najważniejsze dla nas jako sprzedających musi być wywarcie na klientach jak największego wrażenia, pozytywnego. Wtedy zaproponowana przez nas cena nie będzie stanowiła problemu. Zatem, aby mieszkanie wywarło na kupujących odpowiednie pierwsze wrażenie powinniśmy skupić się na kilku elementach. Przede wszystkim zadbajmy o stan techniczny mieszkania, sprawy dekoracyjne zostawmy na później. W razie gdy zabraknie nam, czasu z całą pewnością mniejsze konsekwencje będą na nas czekały kiedy dekoracja nie zostanie wykończona, niż kiedy na przykład ogrzewanie nie będzie działało. Dlatego weźmy pod uwagę sprawdzenie prawidłowego działania wszystkich instalacji w mieszkaniu, zaczynając od kanalizacyjnej, kończąc na tej elektrycznej. Najważniejsze będzie zadbanie o ich sprawne działanie i odpowiednie zabezpieczenie. Proponując również niektóre elementy wyposażenia powinniśmy skupić się na ich prawidłowym działaniu. Mieszkania, które zostają wystawiane na sprzedaż, zwłaszcza w dużych miastach typu Starogard Gdański, zdecydowanie muszą przedstawiać określony standard. Od tego jaki zapewnimy będzie uzależniona kwota jaką za niego otrzymamy. Biorąc pod uwagę dzisiejsze wymagania ludzi powinniśmy również wykonać kilka prac remontowych. Przede wszystkim należy odświeżyć ściany w każdym pomieszczeniu i zadbać o wyczyszczenie podłóg i dywanów. Na pewno zapewni to wrażenie zadbanego mieszkania, a to o to głównie nam chodzi.

Wycena mieszkania i jej przebieg

Oczywiście, aby wystawić mieszkanie na sprzedaż konieczne Wycena mieszkaniajest dokonanie jego wyceny. Nie możemy w ogłoszeniu podać ceny ot tak, takiej, którą będziemy uważać za słuszną. Jest kilka sposobów na to jak prawidłowo wycenić swoje mieszkanie. Można korzystać z następujących metod:

  • przegląd lokalnych ogłoszeń sprzedawanych mieszkań,
  • przez Internet,
  • zatrudniając rzeczoznawcę.

To jaki sposób wyceny mieszkania wybierzemy dla siebie jako słuszny będzie zależało od naszych potrzeb. Przede wszystkim, kiedy wystawiamy mieszkanie na sprzedaż tak po prostu, bo jesteśmy zmuszeni do zmiany miejsca zamieszkania, wtedy zdecydowanie wystarczająca okaże się wycena samodzielna, nawet na podstawie porównania do innych ogłoszeń.
Jeśli planujemy jednak wzięcie kredytu pod zastaw mieszkania lub chcemy oszacować wartość swojego majątku, wtedy potrzebna będzie wycena domu przeprowadzona profesjonalnie, przez którąś z warszawskich firm. Rzeczoznawca sporządzi stosowny dokument, który oczywiście nabierze prawnej mocy i będziemy mogli się nim posługiwać w urzędach i bankach.

Ekspertyzy budowlane i inne zlecane przed sprzedażą mieszkania

Ekspertyzy budowlaneNie tylko zlecenie wyceny mieszkania będzie nam potrzebne podczas jego sprzedaży. Często konieczne jest również wykonanie innego rodzaju czynności, głównie chodzi w tym przypadku o ekspertyzy różnego rodzaju. To właśnie o jej wyniki może upomnieć się kupujący mieszkanie. Pierwsza z nich i to najczęściej stosowana to ekspertyza budowlana. Zawiera ona nie tylko ogólną ocenę stanu technicznego domu, ale również polega na wykonaniu niezbędnych obliczeń budowlanych. Chodzi o różnego rodzaju obciążenia czy ugięcia ścian chociażby. Kolejną rzeczą, którą się wykonuje często łącznie ze sprzedażą mieszkania czy domu jest świadectwo energetyczne budynku. Oczywiście nie jest to wymagane, kiedy sprzedajemy mieszkanie jako osoba prywatna również jednostce prywatnej. Kiedy sprzedajemy mieszkanie mające służyć dla użytku ogólnego, zdecydowanie certyfikaty energetyczne, wykonywane na przykład w Krakowie, będą wymagane. Określają one jakość mieszkania pod względem zużycia energii.


Więcej można znaleźć na:

  • Loker.com.pl – firma oferująca mieszkania na sprzedaż
  • Wycena-domu.com – Rzeczoznawca Majątkowy, który wyceni wartość nieruchomości
  • Rp.pl/nieruchomosci – portal o obrocie nieruchomościami
  • Nebi.eu – badania termowizyjne budynków oraz wykonywanie ekspertyz budowlanych

Podsumowanie:

Zatem przed przystąpieniem do wyceny mieszkania na sprzedaż z całą pewnością powinniśmy zrobić wszystko, aby pozytywnie wpłynąć na jego wartość końcową. Sama wycena może zostać wykonana profesjonalnie, jednak można również zrobić ją samodzielnie.