Wyciszenie dziecka podczas kolki

 

Wielu rodzicom kolka u dziecka spędza sen z powiek, gdyż czują się wtedy bezradni. To prawda, że nie znamy jednoznacznej przyczyny występowania kolki i tego dlaczego się pojawia u jednych dzieci, a u innych nie. Jednak wiemy, że jest bardzo bolesna.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

jak uspokoić dziecko podczas kolkiPo reakcji dziecka łatwo się domyślić, że coś go boli, gdyż zupełnie inaczej płacze, kiedy jest głodne, coś go boli lub jest znudzone. Tych różnic można się nauczyć przez baczne obserwowanie dziecka, które swoją mogą ciała może nam wiele powiedzieć. Dzieci, które właśnie zaatakowała kolka, najczęściej nagle wybuchają przeraźliwym płaczem, którego nie można  zakończyć zwykłym przytuleniem. Niemowlaki w takiej chwili bardzo często podkurczają nóżki, gdyż taka pozycja daje im nieco ulgi. Ich brzuszki są dość twarde, co może sugerować, że nagromadzone jest w nich powietrze. Zapewne się niektórzy zastanawiają skąd się wzięło w brzuszku malucha, a odpowiedź jest bardzo prosta. Podczas łapczywego picia mleka, maluchy połykają sporo powietrza, które później gromadzi się w brzuchu i jelitach, wywołując uczucie kłucia. Jeżeli nie wiemy jak uspokoić dziecko podczas kolki, to warto sięgnąć po porady doświadczonych matek lub zapytać pediatrę. Nie ma jednego skutecznego sposobu, który zadziała na wszystkie dzieci. Najczęściej trzeba próbować różnic metod, aby znaleźć idealną dla naszego dziecka. Może się sprawdzić delikatny masaż brzuszka okrężnymi ruchami, noszenie malucha na rękach w pozycji pionowej czy puszczenie muzyki.

Są dzieci, które w ogóle nie znają kolki, a są też takie, które niemalże każdego dnia doświadczają przeszywającego bólu. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia dlaczego tak się dzieje, ale na pewno w takiej chwili trzeba szybko dziecku udzielić pomocy.