Wakacje, podróże służbowe, odwiedziny u cioci we Włoszech. Wszystkie te wyrazy mają jedną wspólną – transport osób związany z przemieszczaniem się. Planujący wyjazd na duże odległości często mamy ograniczone możliwości przemieszczania się. Pozostaje transport samochodowy pomiędzy krajami. Wówczas musimy zdecydować, czy bardziej odpowiedni będzie dla nas zorganizowany przewóz osób czy wynajęcie samochodu.

 

auto-300163_1280Wypożyczalnia

Wypożyczenie samochodu wiąże się z kilkoma ważnymi aspektami. Przede wszystkim wpłacamy kaucję za auto. Przy podpisaniu umowy wynajęcia pojazdu wykupujemy ubezpieczenie samochodu. To bardzo ważne, ponieważ brak takiego ubezpieczenia w przypadku wypadku może skutkować obciążeniem nas za wszystkie koszta naprawy. Samochód musimy oddać w takim stanie technicznym, w jakim go odebraliśmy. Jeżeli samochód wypożyczamy na dłuższy okres czasu lepiej przed zwróceniem go właścicielowi pojechać na myjnię. Czysty zrobi lepsze wrażenie, a ponadto unikniemy potrącenia kaucji z tytuły zabrudzenie, w niewyobrażalnie wysokiej kwocie. Samochód dostajemy zatankowany do pełna i taki też oddajemy do wypożyczalni.

 

bus-26513_1280Busy

Jeśli chodzi o wynajęcie busa kwestie formalne są bardzo zbliżone. Są firmy, które umożliwiają wynajęcie busa wraz z kierowcą. Takie rozwiązania sprawdzają się przez wszystkim przy przejazdach okolicznościowych: wesele, imprezy w plenerze itp.

 

schoolbus-36952_1280Cenniki

Cena za wynajęcie samochodu w przeliczeniu na dobę będzie zawsze niższa niż cena za busa. Wynika to z wielu składowych. Jeśli spojrzymy na tę kwestię globalnie okaże się, że po przeliczeniu ceny wynajmu na głowę, że wynajem samochodów jest droższy. Dzieje się tak, dlatego, że w samochodzie osobowym mamy średnio pięć miejsc siedzących. W busie mamy zazwyczaj dziewięć miejsc siedzących, czyli o cztery więcej. Wystarczy prosty rachunek matematyczny i wiemy, że przy większej liczbie osób do przewożenia taniej zapłacimy za wynajęcie busa.

Poza kosztami wypożyczenia samochodu ważne są koszty podróży. I tu lepiej zastanowić się dłuższą chwilę. Każdy samochód ma inne spalanie. Inne w trasie i inne po mieście. Zależy to od rodzaju silnika, podanego paliwa, masy i obciążenia samochodu. Przeanalizujmy zatem nasz plan podróży zwracając szczególną uwagę na te wytyczne. Jeśli podróż ma przebiegać z punktu a do punktu b po autostradzie lub trasie szybkiego ruchu lepiej wybrać auto, które mało spala w trasie. Jeśli natomiast czeka nas wycieczka krajoznawcza po kilku milionowym mieście lepiej wybrać samochód mały, zwinny i taki, który ma małe spalanie podczas jazdy po mieście.

Wybierając się w podróż w nieznane na niezbyt długi okres czasu warto wynająć busa z kierowcą. Tym bardziej, gdy nie posiadamy w naszej ekipie dobrego kierowcy. Koszt takiej podróży jest znacznie większy, ale przynajmniej mamy pewność, że bez problemu i bezpiecznie dotrzemy na miejsce.

 


 

bus-29915_1280Więcej informacji:

 


 

world-map-146505_1280Na rynku znajdują się liczne firmy organizujące przewozy międzynarodowe. W internecie znajdują się ich strony z numerami kontaktowymi i cennikiem świadczonych usług. Wystarczy zadzwonić do przewoźnika, aby dowiedzieć się o planowanych wyjazdach. Jeśli przewoźnik zbierze odpowiednią liczbę chętnych wówczas planuje wyjazd w określone obszary. Płacimy z góry, w momencie, gdy przyjeżdża po nas pod sam dom. A następnie zawozi na wcześniej umówione miejsce. Taki sposób podróżowania jest alternatywą dla wypożyczania aut gdy nie mamy prawa jazdy.

Wybór – auto czy bus – to jednak sprawa indywidualna.