Wypadek samochodowy za granicą

 

Będąc aktywnym kierowcą zarówno samochodu osobowego jak i również samochodu ciężarowego szczególną uwagę należy zwracać na bezpieczeństwo na drogach. Przede wszystkim trzeba w miarę możliwości stosować się do wszystkich obowiązujących przepisów, panujących zarówno w naszym rodzimym kraju jak i państwach odwiedzanych za granicą podczas wyjazdów, zarówno prywatnych jak i służbowych.

Co zrobić podczas wypadku za granicą?

wypadki samochodowe w Unii EuropejskiejJuż przed wyjazdem za granicę dobrze jest poczytać o przepisach obowiązujących na terenie państw, które chcemy odwiedzić. Pomoże to nam niewątpliwie uniknąć różnych nieporozumień a co za tym idzie, problemów i kar finansowych. Dodatkowo warto sprawdzić nasze ubezpieczenie OC pojazdu w szczególności pod kontem ważności w danym kraju. Jeżeli zdarzą się nam wypadki samochodowe w Unii Europejskiej, ubezpieczenie, które zostało wykupione w Polsce powinno obowiązywać również na terenie krajów do niej należących. W innym wypadku należy się zaopatrzyć w tak zwaną „zieloną kartę”, czyli specjalny dokument wystawiany do umowy ubezpieczenia OC. Dokument taki zazwyczaj otrzymujemy na żądanie za darmo lub za dodatkową opłatą w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto jest także wyposażyć się w numery telefonów do firmy ubezpieczeniowej i ewentualnych pomocy drogowych na terenie obcego państwa, przypominając sobie lub zapisując podstawowe zwroty przynajmniej w języku angielskim, tak aby w razie wypadku móc wezwać pomoc.

Wyjazdy zagraniczne wiążą się z o wiele większym ryzykiem wypadku lub uczestniczenia w jakiejś kolizji drogowej, ponieważ nie zawsze jesteśmy odpowiednio przygotowani na wszystko co może nas spotkać za granicą. W różnych krajach różnie podchodzi się do obowiązujących przepisów drogowych i panują przeróżne zwyczaje.