Wyposażenie kuchni i jadalni

Kuchnia oraz jadalnia jest jednym z najważniejszych przepiszczeń w domu. Dlatego warto jeśli odpowiednio się je wyposaży. Meble, jak i inne przedmioty powinny być funkcjonalną, ale również powinny pełnić formę dekoracyjną danych pomieszczeń.

Rodzaje blatów kuchennych.

kuchniaW kuchni bardzo ważne są blaty. To właśnie na nich przygotowuje się posiłki. Blaty kuchenne muszą być wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejsze blaty są wykonane z laminatu. Jest to tani produkt. Takie blaty wykonywane są z płyt wiórowych na które nakłada się kilka warstw papieru. Taki produkt jest impregnowany oraz utwardzany. Na końcu nakładana jest warstwa, która ma imitować metal, kamienie lub drewno. Ta ostania warstwa ma na celu nadanie konkretnego wzoru lub kompozycji. Taki blat jest łatwy w utrzymaniu czystości, można na nim kłaść gorące przedmioty. Niestety blaty wykonane z laminatu łatwo zarysować. Innym popularnym materiałem na blaty jest drewno. Najczęściej blaty są wykonywane z drewna:

  • dębowego,
  • olchowego,
  • bukowego,
  • sosnowego,
  • egzotycznego.

Drewno tych gatunków jest bardzo trwałe oraz wytrzymałe. Poza tym jest wodoodporne i w kilku odcieniach, dzięki czemu można w łatwy sposób dopasować go do swojej kuchni. Również można spotkać blaty kompozytowe. Takie blaty są wykonywane z mieszanek minerałów. W tym przypadku można łączyć różne kolory oraz uzyskiwać dowolne kształty. Takie blaty są bardzo trwałe, ale niestety bardzo drogie. Blaty również są produkowane z kamienia naturalnego. Kamienie charakteryzują się bardzo wysoką trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na zarysowania. Blaty kamienne bardzo efektywnie i elegancko wyglądają w kuchni.

Z czego są wykonane płyty mebli w kuchni?

kuchniaOprócz blatu bardzo ważne są meble w kuchni. Takie meble są wykonywane z płyt. Płyty meblowe najczęściej są:

  • wiórowe,
  • MDF.

Płyty meblowe wiórowe są najbardziej popularne. Produkt ten jest tani oraz łatwy w obróbce. Płytami tymi wykańcza się fronty oraz inne elementy mebla podczas procesu laminowania, postformingu lub oklejania. Czasem płyty wiórowe wykorzystuje się jako blaty. Płyty meblowe MDF charakteryzują się gładka powierzchnią. Płyta ta nie posiada żadnych błędów w postaci sęków, czy pęknięć. Zastępuje bardzo dobrze drewno. Płytę MDF bardzo łatwo obrobić oraz wykończyć szeroką gamą lakierów, czy okładzin.

Z jakiego drewna powinny być stoły w jadalni?

stoły w jadalniW jadalni najważniejszym elementem jest stół. Stoły drewniane najczęściej są wykonywane z drewna sosnowego lub dębowego. Stoły drewniane sosnowe wyglądają elegancko, a przy okazji są tanie. Największa zaletą stołów sosnowych jest ich elektrostatyczność. Ta właściwość przyczynia się do mniejszej ilość kurzy latającego w pomieszczeniu. Inną cechą drewna sosnowego jest higroskopijność. Cecha ta powoduje, że wilgotność z powietrza jest wchłaniania, a następnie oddawana do otoczenia do momentu, aż nie zostaną wyrównane poziomy. Drewno dębowe w porównaniu do sosnowego jest o wiele droższe. Stoły wykonane z dębu są bardzo trwałe, a poza tym odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. O każde meble drewniane, nie tylko stoły należy odpowiednio dbać, tak by mogły służyć nam przez lata.

Jak wybrać krzesła do stołu w jadalni?

krzesłaDo stołu w jadalni potrzebne są także krzesła do jadalni. Podczas wybierania krzeseł ważne, aby kierować się wygodą. Osoba, która siedzi przy stole powinna mieć przynajmniej 60 cm. Najczęściej kupić można całe komplety – stół z krzesłami. Jeśli jednak chce się dodać do jadalni osobistego charakteru to można przemieszczać stół z innymi krzesłami. Sposobów łączenia krzeseł ze stołem jest mnóstwo. Jednak najważniejsze by dopasować wysokość krzesła do wysokości stołu.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowanie

Wyposażenie kuchni oraz jadalni powinno być funkcjonalne. W kuchni blaty powinny być przede wszystkim trwałe jak i odporne na uszkodzenia. Meble w tych pomieszczeniach jeśli są wykonane z drewna to gwarantuje to długoletni okres korzystania z nich.