Zaawansowane instalacje odgromowe

Uderzenia piorunów w strukturę domu mogą być przyczyną mnóstwa awarii, wywołując czasem poważne zniszczenia. Niestety, w wielu domach montowane są jedynie najprostsze piorunochrony z najbardziej podstawowym uziemieniem i systemem rozładowania, które nieszczególnie dobrze spełniają swoje zadanie.

Nowoczesny system ochrony przed uderzeniami piorunów

skuteczny system odgromowyProjekty nowoczesnych domów zawierają więc coraz częściej bardzo zaawansowane urządzenia odgromowe, zapewniające prawie całkowite bezpieczeństwo od uderzeń pioruna w strukturę domu, w czasie dowolnych warunków pogodowych. Każdy skuteczny system odgromowy posiada piorunochron z doskonale przewodzącego metalu, który ściąga na siebie wyładowania elektryczne, i przekierowuje je do urządzeń instalacji. Tam mogą być albo rozładowane poprzez uziemienie, rozpraszające energię elektryczną w podłożu, albo też przekonwertowane na prąd elektryczny. Konwersję umożliwiają przetworniki i prądnice, które zmieniają prąd pioruna w prąd stały, magazynowany w akumulatorach. Taki system najczęściej wykorzystywany jest w domach zasilanych przez panele fotowoltaiczne, i pozwala na wykorzystanie energii pochodzącej z urządzeń odgromowych w celu doładowania akumulatorów całej instalacji. Do zapewnienia jak najskuteczniejszego działania instalacji używane są niejednokrotnie dwa, lub więcej, piorunochrony ściągające, a ich ilość jest zależna od powierzchni dachu budynku, na którym zostały zamontowane.

Duże piorunochrony, wystające ponad wysokość anten czy nadajników, są częstym widokiem na dachach dużych biurowców i budynków użytkowych, gdzie osłaniają sprzęt elektryczny przed możliwością uszkodzenia czy całkowitego zniszczenia podczas burzy. Są to większe i masywniejsze piorunochrony, zazwyczaj zbyt duże by były wykorzystane w prywatnym domu.