Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

Każdy użytkownik samochodu powinien jak najlepiej zadbać o swój pojazd. Nie jest to niestety takie oczywiste jakby się mogło wydawać patrząc na stan pojazdów, które poruszają się po polskich drogach. Wiele pojazdów ma za sobą mniejsze lub większe naprawy blacharskie, szczególnie te sprowadzone z zagranicy. W niniejszym artykule przedstawię państwu jak zadbać o lakier i co należy zrobić w przypadku wystąpienia problemów z samochodem.

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy przed uszkodzeniami?

ochrona lakieruPowłoka lakiernicza pojazdu jest jedną z najważniejszych powłok znajdujących się na blacharce. Niestety, z czasem ulega ona zmatowieniu i uszkodzeniu. Nasze drogi nie należą do najlepszych. Wszechobecne kamyszki i inne drobne elementy znajdujące się na naszych drogach potrafią w znacznym stopniu przyczynić się do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Powłoka lakiernicza pojazdy potrafi wytrzymać wiele lat bez widocznych uszkodzeń jednakże z czasem wymaga ona naprawy. Jak opóźnić uszkodzenie powłoki lakierniczej? Jest na to kilka sposobów:

  • woskowanie bezdotykowe na mokro
  • woskowanie ręczne
  • przy pomocy polerki obrotowej
  • przy pomocy polerki oscylacyjnej
  • wizyta w warsztacie lakierniczym

O ile z pierwszych czterech sposobów bez problemu skorzystamy przy pomocy autokosmetyków w warunkach garażowych o tyle w niektórych przypadkach pozostaje nam już tylko wizyta w warsztacie lakierniczym w celu uzupełnienia braków w lakierze oraz jego odpowiednie nawoskowanie i wypolerowanie.

Warsztaty blacharstwo-lakiernictwo – konieczność w przypadku uszkodzonych pojazdów

lakiernictwo samochodoweSamochód jak każda rzecz się starzeje i z czasem wychodzą na światło dzienne pewne wady. Może zdarzyć się tak, że mechanicznie pojazd jest w idealnym stanie a blacharsko jest niestety ruiną na kołach. Co należy w takim przypadku zrobić? Otóż udać się do warsztatu samochodowego. Blacharstwo i lakiernictwo to dwie znienawidzone usługi. O ile koszta napraw mechanicznych można jakoś zmniejszyć chociażby korzystając z części kupionych na szrocie o tyle naprawy blacharskie i lakiernicze potrafią skutecznie opróżnić nasz portfel z pieniędzy. Lakierowanie pojedynczego elementu to koszt zazwyczaj około 300-400zł. Jeśli mamy do lakierowania kilka elementów to może się okazać (szczególnie w przypadku starych pojazdów), że koszta wyniosą tyle co wartość samochodu. Koszta rosną wraz ze skomplikowaniem napraw. Jeśli nasz pojazd wymaga wspawania niektórych elementów to koszta potrafią być przerażające. Montaż haków holowniczych to także jedna usług świadczonych przez tego typu zakłady.

Mechanik – dlaczego warto korzystać z jego usług?

mechanik podczas pracyMechanik jest jedną z osób, które lepiej jest unikać, no chyba, że mamy za dużo pieniędzy. Niestety, czasem zdarza się tak, że nie ma innej opcji na naprawianie naszego samochodu a sposoby napraw, które proponują nam „majstry” z przeróżnych for internetowych nie zdają egzaminu. O ile drobne naprawy przy odrobinie chęci, wolnego czasu oraz znajomości budowy pojazdu bez problemu przeprowadzimy sami o tyle naprawy takie jak remont silnika czy inne bardziej zaawansowane lepiej jest pozostawić profesjonalistom. Warsztaty takie jak mechanika pojazdowa bez większych problemów rozwiążą nasze problemy z samochodem. Należy jednak udawać na pseudo mechaników, którzy potrafią jeszcze gorzej uszkodzić nasz pojazd. Niestety wiele razy zdarzyło mi się osobiście, że mechanik próbował naciągnąć mnie na dodatkowe koszta a naprawy których dokonał nie spełniały moich oczekiwań (pompa wody na silikon – ktoś tu miał fantazję…). Nie należy jednak „wsadzać wszystkich do jednego worka”. Są mechanicy, którzy nie dość, że nie wezmą za wykonaną usługę góry pieniędzy to do tego nasz pojazd posłuży nam bezproblemowo przez długi czas.


Więcej na ten temat na:

  • ANB Center – sklep internetowy oferujący zabezpieczenie lakieru i autokosmetyki
  • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji
  • Auto Reno Lak – strona internetowa mechanika z Bydgoszczy

Podsumowując temat

Jak widać samochód potrafi być wieczną skarbonką. Jeśli naprawy lakiernicze, blacharskie oraz mechaniczne będziemy wykonywać należycie to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie nam on służył przez długi czas i nie stracimy na tym zbyt dużej ilości pieniędzy.