Zakłady pogrzebowe organizujące pochówki katolickie i świeckie

 

Śmierć bliskiej osoby nie jest dobrym czasem na załatwianie formalności w urzędach. Powinien być to czas ciszy, spokoju, żałoby, smutku. Trudno wtedy skupić się na czymkolwiek innym. Ale przecież ktoś musi zorganizować pogrzeb, co wiąże się z załatwieniem różnych spraw.

Wybór trumny, kwiatów i ubrań na pogrzeb

zakład pogrzebowy krakówNa szczęście wyspecjalizowane zakłady pogrzebowe ze wszystkim sobie poradzą. Wystarczy tylko skorzystać z ich kompleksowej oferty. W zakładzie pogrzebowym można wybrać trumnę dla osoby zmarłej. Trumny mają różne wielkości – zależnie od tego czy jest to trumna dla osoby dorosłej, dla dziecka czy też trumna na urnę z prochami. Trumny wykonywane są najczęściej z drewna – dębowego, olchowego, bukowego i nie tylko. Trumna może być dodatkowo zdobiona, lakierowana. Oprócz tego zakład pogrzebowy kraków zajmie się przygotowaniem ciała osoby zmarłej na pogrzeb. Ciało musi zostać umyte i odpowiednio ubrane. Zazwyczaj zakłady pogrzebowe mają w swojej ofercie ubrania do trumny, ale jeśli rodzina chce, by zmarły był pochowany w konkretnym stroju, to nic nie stoi na przeszkodzie. Dodatkowo w zakładzie pogrzebowym załatwia się kwiaty pogrzebowe, ubrania na pogrzeb i nie tylko. Pracownik zakładu pogrzebowego zdobędzie akt zgonu, zajmie się formalnościami związanymi z kremacją zwłok. Obecnie zakłady pogrzebowe organizują pogrzeby dla wyznawców różnych religii. W Polsce najczęściej organizuje się pogrzebu w obrządku rzymskokatolickim.

Możliwe jest też zorganizowanie pogrzebu świeckiego. Wtedy do sali pożegnań zapraszany jest mistrz ceremonii, który poprowadzi świecki pogrzeb. Wiele zakładów pogrzebowych współpracuje z firmami kamieniarskimi, wykonującymi nagrobki z kamienia naturalnego. Najczęściej wybierane są nagrobki z granitu i marmuru. Nagrobek montowany jest jakiś czas po pochówku (zależnie od pory roku).