Zanim sprzedasz samochód

Rynek samochodów używanych jest w Polsce bardzo rozwinięty. Wszystko z racji tego, że mało kogo stać na zakup nowego auta z salonu, co za tym idzie wielu właścicieli, gdy zmienia samochód postanawia swój stary sprzedać. Podpowiadamy jak zarobić na takiej sprzedaży, czyli co można zrobić by samochód zyskał na wartości i prezentował się przed sprzedażą lepiej. Oto kilka proponowanych przez nas rozwiązań.

Przegląd i naprawa usterek – mechanika pojazdowa

Urządzenie do geometrii kółPierwsza rzeczą jaka powinniśmy zrobić nosząc się z zamiarem sprzedaniem samochodu jest wizyta u mechanika. To mechanik określi w jakim ogólny stanie jest samochód, co należało by wyremontować i jaki jest tego koszt. Po pierwsze może się okazać, że koszt remontu nie będzie wcale taki wysoki i samochód opłaca się jeszcze zatrzymać zamiast zmieniać go na nowy, który zwykle także jest używany, a co za tym idzie co od tego w jakim będzie on stanie nigdy nie mamy pewności. Jeśli jednak co do sprzedaży jesteśmy zdecydowani taka wizyta pozwoli nam na naprawdę drobnych usterek, jak wymiana uszczelek, naciągniecie linek hamulcowych i tak dalej, czyli wszystkie te drobne usterki, których koszt naprawy nie wyniesie wiele, a mogą one zdecydowanie zaniżyć wartość rynkowa pojazdu. Dodatkowo ich wyeliminowanie sprawi, ze chętnych na zakup będzie zdecydowanie więcej, a co za tym idzie i cena będzie korzystniejsza dla nas. Warto jednak na początku oszacować co warto nam robić a czego nie, tak by mieć pewność, ze koszty naprawy się nam zwrócą i będzie to opłacalna inwestycja. Informacje na temat tego co jest do wymiany i w jakiej ogólnej kondycji jest samochód mogą także okazać się przydatne przy prowadzeniu negocjacji z potencjalnym klientem.

Poprawa wyglądu auta – renowacja felg, malowanie proszkowe

lakiernictwo samochodowePrzed sprzedażą warto także zadbać o to by samochód dobrze się prezentował, a co za tym idzie warto zainwestować w takie rzeczy jak odnowienie felg, poprzez ich wyprostowanie czy tez ponowne malowanie, co sprawi, ze będą one wygadać jak nowe, a co za tym idzie i sam samochód będzie się lepiej i nowocześniej prezentował. Co więcej warto także przy tym zadbać o to by poziom powietrza był w oponach odpowiednich, a także i o odświeżenie wnętrze. Jeśli chodzi o wnętrze to zwykle najlepiej sprawdza się:

  • oddanie tapicerki do pranie,
  • wyczyszczenie tapicerki samemu.

rozwiązanie to pozwoli usunąć wszelkie plamy czy tez nieprzyjemne zapachy ze wnętrza. Jeśli stan tapicerki jest dość kiepski to warto pomyśleć o takim rozwiązanie jak pokrowce na siedzenia. Wszystko to sprawi, że samochód będzie wyglądał na zdecydowanie nowszy, a co za tym idzie i sprawniejszych, a w praktyce oznacza to, ze będzie on budził większe zainteresowanie potencjalnych klientów.

Podstawa to czysty samochód – czyli myjnia przed spotkaniem z klientem

mycie samochoduPodstawa jeśli chodzi o przygotowanie samochody do sprzedaży jest zadbanie o jego czystość. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego samochód musi się z wierzchu dobrze prezentować, powinien być czysty, błyszczeć się a co za tym idzie konieczna jest wizyta na myjni. Samo mycie samochodu to jednak przed sprzedażą za mało, dlatego ważne jest to by zamalować ewentualne zadrapania w lakierze, a co więcej odpowiednio go zabezpieczyć poprzez woskowanie, Woskowanie sprawi, ze nie tylko lakier będzie zabezpieczony, ale także że nabierze on który i stanie się wyraźniejszy, dzięki czemu mniej będzie na nim widać działanie czasu i szkodliwych czynników takich jak promieniowanie słoneczne opady i tak dalej. Pamiętajmy, że wizyta na myjni to podstawa, jeśli chodzi o sprzedaż auta.


Więcej o tym jak przygotować auto do sprzedaży można znaleźć na:

  • Autohobby.com.pl – autoryzowany serwis samochodowy
  • Auto-swiat.pl – portal o tematyce samochodowej
  • Autozielonka.pl – sprzedaż części do samochodów

Podsumowanie

Żeby na sprzedaży używanego samochodu zarobić to trzeba się do niej dobrze przygotować, sprawdzić w jakim stanie jest samochód, wiedzieć co warto podreperować a no co nie opłaca się pieniędzy wydawać. Pamiętajmy, ze tym co przede wszystkim decyduje o zainteresowaniu klientów i cenie samochodu jest t jak ono wygląda i jak się prezentuje, dlatego na poprawę wygląda samochodu warto poświecić trochę czasu i pieniędzy zanim wystawimy ofertę sprzedaży.