Zaprojektuj swój wymarzony ogród

Każdy lubi przebywać w pięknym otoczeniu. Jeśli ma się własny dom jednorodzinny, można popuścić nieco wodze fantazji i samemu zadbać o to, aby wokoło rozciągały się piękne widoki. Stworzenie urokliwego ogrodu nie jest rzeczą łatwą, ale daje wiele satysfakcji.

Projektowanie ogrodów – samodzielnie czy ze specjalistą?

zaprojektowany ogródZanim stworzy się przed domem atrakcyjną przestrzeń, w której będzie można miło spędzać czas, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszym działaniem powinno być zastanowienie nad tym, czego się oczekuje. Jeśli w domu mieszka mąż z żoną, dobrze by było, aby uzgodnili między sobą, jak mniej więcej wyobrażają sobie swoje nowoczesne ogrody. Inaczej bowiem może się okazać, że mają zupełnie inne oczekiwania i nie będzie wiadomo, jaki ostatecznie jest cel działań. Lepiej wcześniej dojść do kompromisu niż później opóźniać pracę fachowców lub swoją własną. W Poznaniu można podziwiać wiele pięknych ogrodów i nie wszystkie one były wykonane z pomocą specjalistów. Część, owszem, ludzie zatrudniają osoby znające się na architekturze krajobrazu. Konsultują z takim człowiekiem swoje wyobrażenia, a on następnie projektuje według tego i własnej wizji przestrzeń przydomową. Efekt zwykle jest oczywiście profesjonalny, chyba że się wybrało usługodawcę na chybił-trafił, bo tak jak my był z Poznania. Wtedy raczej może być słabo, kiedy przyjdzie do prezentacji. Niemniej jednak może się oczywiście zdarzyć i dzieje się tak wcale nierzadko, że sami właściciele ogrodu go sobie zaprojektowali i urządzili. Koszt wówczas jest mniejszy, a pomysły mogą być wcale nie gorsze od tych, które proponują specjaliści. W poznańskich ogrodach można zachwycić się na przykład:

  • oczkami wodnymi
  • pięknie kutymi ławkami
  • basenami
  • egzotyczną czy po prostu zadbaną roślinnością

Ludzie, tworząc nowe miejsce dla siebie, często stają się artystami i to widać. Jeśli masz taką możliwość, polecamy tworzenie ogrodów samodzielnie. Jest to dla niejednej osoby źródło wielkiej radości nie tylko na koniec, kiedy już widać efekt, ale także podczas realizowania swojej wizji.

Deski tarasowe i przestrzeń do odpoczynku

kompozytowe deski tarasoweW ogródku dobrze będzie zadbać nie tylko o atrakcyjne zasadzenie roślin, ale też o pozostawienie przestrzeni do odpoczynku. Warto na nowo urządzić sobie przydomowy taras czy też dodatkowo stworzyć altanę pośród zieleni. Popularne w Poznaniu są deski tarasowe kompozytowe, czyli wykonane z tworzywa sztucznego. Przypominają one wyglądem drewno. Materiały, z których mogą być wykonane deski tarasowe to:

  • deski z drewna (ciemnego, jasnego, krajowego lub z importu; wiele odmian)
  • deski ze sztucznego surowca

Deski użyte na tarasie mają duże znaczenie w tym ostatecznym wyglądzie, jaki osiągnie ta przestrzeń. Różne tworzywa będą miały odmienną odporność na warunki środowiskowe. Najbardziej będą odporne te z drewna egzotycznego.

 

Stopnie schodowe metalowe i pomost

metalowe stopnie schodoweKiedy ma się na terenie działki staw, można zbudować sobie efektowny mostek. Może on stanowić ciekawy element, urozmaicający przestrzeń wokół domu. Trzeba przy tym zadbać, aby kraty pomostowe oraz stopnie były dostosowane do potrzeb użytkowników. Stopnie muszą być ustawione w takiej odległości, aby dziecko mogło swobodnie po nich wchodzić i schodzić. Polecamy szczególnie pomosty metalowe, bo są po prostu najbardziej wytrzymałe. Jeżeli jednak dla kogoś estetyka jest ważniejsza, to można przemyśleć zakup innego tworzywa. Być może też kowal zajmie się ozdobieniem pomostu, jeśli chciałoby się mieć unikatowy. Takie usługi są obecnie niemal w każdym większym mieście, jak chociażby Poznań. Współcześni kowale potrafią zdziałać naprawdę wiele i ich praca jest jednocześnie rzemiosłem, jak również artyzmem.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Nowadeska.pl – witryna internetowa firmy sprzedającej kompozytowe deski tarasowe
  • Promet-bedzin.pl – strona internetowa firmy tworzącej metalowe stopnie schodowe
  • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
  • Wisniewskipracownia.pl – strona internetowa firmy oferującej projektowanie ogrodów w Poznaniu

Podsumowanie

Każdy chciałby mieć zieloną przestrzeń, w której mógłby sobie odpocząć. Nie wszyscy są szczęśliwcami, którzy posiadają teren przydomowy i mogą go sobie zaprojektować według upodobań. Ci jednak, którzy mają taką możliwość, warto aby podeszli do tematu profesjonalnie. Wtedy na pewno efekty ich pozytywnie zaskoczą.