Elementy smd są bardzo małe występuję obecnie w każdym współczesnym urządzeniu elektronicznym. Wielu ludzi zaczynających swoją przygodę z lutowaniem myśli, że lutowanie tak mały elementów jest bardzo trudne. Jest to zgoła mylne myślenie. Tego typu zadnie jest bardzo proste. Trzeba podążać z duchem czasu i zacząć stosować nowoczesne rozwiązania z zakresu lutowania. 

Jak lutować elementy smd?

lutowanie elementów smdObecnie istnieje wiele sposobów na lutowanie smd. Każdy elektronik w trakcie nabiera coraz więcej doświadczenia i modyfikuje swoje techniki. Najważniejszy jest uzyskany efekt końcowy. Elementy smd można lutować wykorzystując najprostszą zwykłą lutownicę. Nawet najnowocześniejsze stacje lutownicze nie pomogą nam jeśli nie posiadamy odpowiedniej techniki. Należy pamiętać aby podczas lutowania zbyt mocno nie nagrzewać płytki PCB do której przylutowywane są elementy smd. Jeśli zbyt długo taką płytkę będziemy nagrzewać specjalna miedziana ścieżka odpowiedzialna za przewodzenia może się odkleić. Dlatego dla początkujących zaleca się używane lutownicy z regulowanym termostatem. Do lutowania najczęściej używa się cyny która sprawdza się idealnie w temperaturach od 350°C do 420°C. Im temperatura będzie wyższa tym szybciej będzie postępował proces lutowania. Drugim sposobem na lutowanie elementów smd jest wykorzystanie specjalnej stacji lutowniczej wykorzystującej gorące powietrze. {rzy wykorzystaniu tej metody trzeba użyć pasty lutowniczej. Należy taką pastę nałożyć, potem w miejscach nałożenia topnika układamy elementy smd i strumieniem gorącego powietrza z góry lutujemy elementy do płytki PCB. Proces nie jest taki łatwy na jaki wygląda potrzebne jest dużo wprawy przy nakładaniu pasy.

Reasumując lutowanie elementów smd na nie będzie dużym wyzwaniem jeśli będziemy to robić regularnie dzięki czemu będziemy zdobywać praktykę. Po opanowaniu wszystkich podstaw związanych z lutowaniem smd będziemy mogli dowolnie modyfikować wszystkie poznane techniki i budować dowolne układy smd.