W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystywane są zbiorniki. Obiekty tego typu usprawniają działanie wielu branż. Zakup takiego zbiornika jest dość sporym wydatkiem. Jednak dobrze wykonany i odpowiednio zabezpieczony będzie służył przez lata. Należy jednak o nie dbać i regularnie czyścić. Dzięki temu można mieć pewność, że materiały przechowywane są w odpowiedni sposób.

Rodzaje zbiorników użytkowych

Przemysłowe zbiorniki użytkoweNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników. W zależności od przeznaczenie mogą one być wykonane z stali lub plastiku. Zbiorniki wykorzystywane są w przemyśle, rolnictwie, ale także w gospodarstwach domowych. Na rynku znaleźć można zbiorniki stalowe różnego rodzaju:

 • na paliwa
 • retencyjne
 • na chemię
 • do sprężonego powietrza
 • ciśnieniowe
 • przemysłowe
 • hydroforowe

W gospodarstwach domowych najczęściej stosowane są zbiorniki na gaz (LPG). Forma ta jest często wykorzystywana, ponieważ wiele gospodarstw nie posiada stałego przyłącza do gazu. Równie często stosowane są zbiorniki hydroforowe. W gospodarstwach domowych pojemność takiego zbiornika zazwyczaj nie przekracza 100 litrów. W rolnictwie natomiast, często wykorzystywane są zbiorniki na wodę, nawozy, paszę dla zwierząt. Zbiorniki te są najczęściej naziemne i wykonane ze stali. W przemyśle natomiast przeważnie wykorzystywane są zbiorniki na paliwa (cysterny). Zbiorniki te są na ogół postawione w dużych skupiskach, tak aby uniknąć ryzyka niedoboru danego surowca. Często wykorzystywane są także silosy, czyli magazyny. Służą one do tymczasowego składowania materiałów sypkich. Cechuje je to, że mają bardzo dużą powierzchnie.

Zbiornik na nawozy RSM

Zbiorniki na nawozy sztuczneRSM® jest to skoncentrowany nawóz azotowy w formie wodnego roztworu. Roztwór ten zawiera inhibitor korozji i produkowany jest w trzech rodzajach:28%N,30%N oraz32%N. Nawóz ten powinno się przechowywać w zamkniętych zbiornikach, w których panuje temperatura wyższa niż temperatura krystalizacji. Ważne jest by pojemnik wykonany był z materiałów odpornych na korozje. Aby dobrze przechowywać roztwór RSM® należy uzupełniać poziom wody, gdyż odparowuje on podczas magazynowania. Nawóz ten może być stosowany do każdego rodzaju gleby. Nie należy go jednak stosować podczas upałów. Wśród zalet tego roztworu można wymienić:

 • szybkie i długotrwałe działanie
 • wysoka skuteczność podczas suszy
 • niska cena
 • zapewnienie stałego dopływu azotu w okresie wegetacji
 • płynna forma
 • łatwe rozprowadzanie

Nawóz ten jest szeroko stosowany w rolnictwie i przynosi zadowalające skutki.

Zbiorniki na paliwo

Zbiorniki na paliwoKolejnym chętnie magazynowanym materiałem jest paliwo. Na magazynowanie tego surowca decydują się firmy, rolnicy, ale także gospodarstwa domowe. Posiadanie takie zbiornika pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Nie trzeba marnować czasu na dojazdy do stacji benzynowej, a ponadto kupując paliwo po cenach hurtowych można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wśród ofert wyróżnić można zbiorniki jednopłaszczowe oraz dwupłąszczowe. Dostępne są w różnych rozmiarach i mogą służyć do przechowywania różnego rodzaju paliwa. Aby zbiornik długo służył i generował oszczędności należy o niego szczególnie dbać.

 

Czyszczenie zbiorników

Czyszczenie zbiornika przemysłowegoKażdy zbiornik wymaga regularnej konserwacji. Jeśli służyć ma wiele lat należy o niego dbać. Jednym z podstawowych zabiegów jest czyszczenie takiego zbiornika. Do takich prac należy wynająć specjalistyczną firmę, która posiada wszelkie certyfikaty BHP i Ppoż. Czyszczenie zbiorników, szczególnie tych na paliwo, to praca niebezpieczna. Dlatego nie można tego wykonywać samodzielnie. W zależności od przeznaczenia zbiornika inaczej przebiega proces czyszczenia. Do zbiorników z wodą pitną, dla przykładu należy używać produktów bez chloru i innych substancji chemicznych. Środki te powinny być ekologiczne. Różne zbiorniki wymagają różnej konserwacji, dlatego najlepiej wynająć do tego zadania profesjonalistów.


Dodatkowe informacje związane z tematem dostępne są na:

 • AlpinJet – witryna internetowa firmy wykonującej czyszczenie zbiorników
 • Maro-SM – strona internetowa firmy oferującej zbiornik do transportu paliwa
 • 4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej

Podsumowanie

Zbiorniki ułatwiają prowadzenie firmy, gospodarstwa czy też domu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest długie składowanie różnych produktów. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji takich urządzeń, gdyż tylko wtedy będą spełniały standardy bezpieczeństwa.