Zewnętrzne elementy domu – taras i ogrodzenia

 

Decydując się na budowę nowego domu, z całą pewnością mamy wszystko doskonale zaplanowane. Zaczynamy od odpowiedniego rozkładu pomieszczeń, a kończymy na wyborze tapet do jadalni. Oczywiście nie tylko wnętrze domu będzie się dla nas liczyło. Zadbamy również o estetyczna o trwałą elewację domu oraz o otoczenie budynku. Z całą pewnością ozdobą każdego domu będzie ogród i wszystkie dodatkowe elementy, które w nim umieścimy.

Deska tarasowa i jej znaczenie podczas budowy tarasu

Deska tarasowa Przede wszystkim należy się również zastanowić nad położeniem tarasu. Będzie to miało duże znaczenie biorąc pod uwagę nasłonecznienie. Umieszczając taras od strony południowo-zachodniej albo zachodniej, będziemy mogli się z powodzeniem cieszyć każdym promieniem słonecznym nawet siedząc na tarasie po pracy. W takiej sytuacji taras będzie osłoneczniony popołudniową porą. Jednak rano może być na nim stosunkowo chłodno. Jaki taras możemy wybudować? Podstawowe rodzaje tarasów to tarasy:

  • drewniane,
  • z kostki brukowej,
  • betonowy,
  • kompozytowe.

Decydując się na taras wyłożony kostka brukową podstawową rzeczą jaką będziemy musieli wykonać będzie utwardzenie ziemi. Takie rozwiązanie jest najtańsze, ale również zdecydowanie trwałe. Jednak nie wszystkim odpowiadać może taka forma tarasu, a żadną przyjemnością nie będzie sprawiało siedzenie na betonowej powierzchni. Zdecydowanie lepszy efekt estetyczny jak i również lepszy w obiorze będzie taras drewniany. Będziemy mogli chodzić po nim nawet na boso, zwłaszcza, kiedy ogrzeją go promienie słoneczne. Jednak położenie drewna będzie oznaczało jego odpowiednią konserwację okresową. Rozwiązanie tego rodzaju będzie również dość drogie. Utrzymanie czystości drewnianych desek może nie być aż tak problemowe, jednak warunki pogodowe, na jakie będą narażone mogę uszkodzić ich powierzchnię. Taras drewniany będzie najmniej trwały. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad zastosowaniem desek kompozytowych. W wyglądzie przypominają one drewno egzotyczne, jednak są o wiele trwalsze od samego drewna. Przede wszystkim tarasy kompozytowe nie wymagają specjalnego traktowania i nie ulegają zniszczeniom pod wpływem warunków pogodowych. Zarówno pod względem estetycznym jak i funkcjonalnym może się to okazać najlepszy wybór.

Ogrodzenia metalowe i inne popularne rodzaje ogrodzeń

Ogrodzenia metaloweDbając o względy estetyczne, ale również o bezpieczeństwo powinniśmy zdecydować się również na zamontowanie ogrodzenia. W zasadzie ogrodzenie wykonuje się już na samym początku prac budowlanych, a już na pewno przed założeniem ogrodu. Przede wszystkim ogrodzenie ma zabezpieczać nasz prywatny teren, ale również ma spełniać funkcję dekoracyjną. Wybierając ogrodzenie również weźmiemy pod uwagę jego trwałość i to, w jaki sposób będzie się komponował z resztą dookoła. Ogrodzenia są co raz bardziej rozwijająca się branżą, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa. Szeroka oferta producentów pozwala nam na wybór ogrodzenia najbardziej dostosowanego do naszych potrzeb i oczekiwań. Najpopularniejsze są ogrodzenia systemowe. Głównie ze względu na łatwy montaż, dużą trwałość i przystępna cenę. Jeśli chodzi o ich estetykę, również może zadowolić wielu klientów. Do najbardziej ozdobnych należą ogrodzenia metalowe. Oczywiście swoją popularność biorą w różnorodności form. Każdy z nas może wybrać rodzaj elementu metalowego który będzie mu najlepiej odpowiadał. Ogrodzenia metalowe również są bardzo trwałe, jednak ich montaż należy do skomplikowanych,a cena jest stosunkowo wysoka. Jednak biorąc pod uwagę ich jakość i to, że mogą nam służyć bez usterek przez długie lata, takie ogrodzenie to dobre rozwiązanie.

Baseny ogrodowe – marzenie każdego z nas

Baseny ogrodoweMożna również zadbać o element, który zdecydowanie będzie służył dla naszego komfortu i relaksu. Każdy z nas marzy o tym, żeby mieć za domem basen. Jest to świetne rozwiązanie na upalne dni i na miłe spędzenie czasu wolnego na odpoczynku. Baseny kąpielowe można wykonać również na wiele sposobów, każdy jednak da nam podobną satysfakcję. Możemy zdecydować się na basen murowany, jednak to będzie oznaczało sporą inwestycję. Do takiego basenu musimy posiadać również dużo miejsca za domem. Jego wykonanie jest jak najbardziej stałe. Jeśli basen ma być rozwiązaniem tymczasowym, wtedy warto zastanowić się nad takim montowanym na powierzchni ziemi, wykonanym w gumy albo z drewna. Każdy z nich będzie wymagał od nas wielu czynności pielęgnacyjnych, a już na pewno najbardziej czasochłonne i kosztowne będzie utrzymanie basenu murowanego.


Napisane na podstawie:


Podsumowując:

Jak widać, kiedy mamy własny dom, możemy na wiele sposobów zadbać o urozmaicenie terenu wokół. Wszystkie wybrane przez nas elementy mają służyć nie tylko jako dekoracja, ale przede wszystkim mają spełniać określone funkcje i umilać nasz każdy dzień.